الاخبار گزارش داد، پیش بینی های تحلیلگران اسرائیلی در مورد نتایج نمایش بنیامین نتانیاهو درست از کار درآمد و این مرد در اقناع جهان در مورد برنامه های هسته ای ایران شکست خورد. اما طوفان این کنفرانس مطبوعاتی جز کاخ سفید جای دیگری را فرا نگرفت. با اینکه اروپایی ها تا حدودی تحت تاثیر فشارهای ترامپ در مورد توافق جامع تر قرار گرفته اند، تروئیکای بریتانیا، فرانسه و المان همچنان پایبند توافق هستند، تا زمانی که در این باره فکر تازه ای کنند.

 

انعکاس نمایش هسته ای نتانیاهو هیچ واکنش مثبتی در بین دولتهای غربی به دنبال نداشت، با اینکه نخست وزیر اسرائیل تلاش زیادی در این زمینه کرده و با تماسهای مکرر با مسئولان دولتهای اروپایی بزرگ سعی در کسب پوششی برای تصمیم ترامپ در خصوص توافق هسته ای با ایران داشت. تنها ترامپ صحبتهای نتانیاهو را جدی گرفته است در حالی که دیگر شرکای توافق هسته ای و همچنین آژانس بین المللی انرژی اتمی قبل و بعد از برگزاری این کنفرانس، هیچ تغییری در نظر خود اعمال نکردند.

شکست مفتضحانه نمایشنامه نتانیاهو تا آنجا ادامه پیدا کرد که اروپایی ها به اظهارات وی در این باره کاملا بی توجه بوده و پس از این کنفرانس نیز مرکل و مکرون بر لزوم بقای برجام تاکید کردند. به نظر می رسد موضع اروپا در این خصوص روز به روز حاشیه مانور به نفع موضع تنش زای آمریکا را از دست می دهد.

شاخصهای منفی که موضع آمریکا در 12 می نیز بر آنها استوار است، ایران را بر آن داشته است تا به نحوی رفتار کند تا برای خروج احتمالی آمریکا از توافق هسته ای آماده باشد. همچنانکه مسئولان در تهران هر روز بر این مساله تاکید می کنند که جمهوری اسلامی تدابیر لازم برای شرایط جدید را اندیشیده است.

 

نتانیاهو در نمایش هسته ای خود سعی داشت اینطور وانمود کند که برای اولین بار از اسرار بزرگ و مهمی پرده بر می دارد؛ اما در واقع صحبتهای او از مضمونی واقعی خالی بود.

 

برای افراد مطلع از پرونده هسته ای ایران زمان زیادی نیاز نیست تا طوفان نتانیاهو را به موجی تمسخر آمیز تبدیل کنند. صحبت نتانیاهو از طرح سری AMAD»» ، خود برای نابودی داستان اسرائیل کفایت می کند؛ چرا که این پرونده کاملا برای همه و بویژه سازمان بین المللی انرژی اتمی واضح و روشن است و در گزارش این سازمان در سال ۲۰۱۵ از برخی فعالیتهای ایران در مورد بهبود دستگاه انفجار هسته ای خبر داده شد که البته در مرحله پژوهشهای علمی است و به مرحله عمل نرسیده است. همین سازمان در ادامه گزارش خود اعلام کرده بود که دلایل کافی در مورد ادامه این فعالیتهای یاران از سال ۲۰۰۹ وجود ندارد؛ مساله ای که نخست وزیر اسرائیل از آن یاد نکرد. بدشانسی نتانیاهو تنها در تکذیب ادعاهای او توسط رئیس سابق موساد، دانی یاتوم نیست، زیرا در گزارشی که در سایت الکترونیکی سازمان انرژی اتمی ذکر شده بود نیز نام طرح«AMAD» آمده بود؛ امری که نشان دهنده انقضای تاریخ صحبتهای نتانیاهو در هفت سال پیش است، یعنی حتی پیش از امضای توافق هسته ای!