«ایمانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه به دلیل فروش سلاح به عربستان سعودی و امارات و استفاده از آن در جنگ یمن، از سوی مدافعان حقوق بشری تحت فشار قرار گرفته است.

سازمان حقوق بشری «دروا سولیداریتیه» و مجموعه حقوقی «اسر» ویژه امور تسلیحاتی در ماه مارس گذشته خواستار عدم مجوز فروش سلاح های فرانسوی به امارات و عربستان شده بودند، اما هیچ پاسخی دریافت نکردند.

به گزارش رویترز، اسر و دروا سولیداریتیه در بیانیه‌ای اعلام کردند که «تعیین مدت زمان قانونی برای صدور مجوز فروش سلاح توسط نخست وزیر، به دست پارلمان خواهد بود.»

دو نهاد حقوقی اعلام کردند که فرانسه با زیرپا گذاشتن قوانین کشور و همچنین قوانین بین المللی، سلاح‌ها را به کشورهایی می‌فروشد که از آن در جنگ علیه یمن استفاده می شود .

عربستان و امارات از بزرگترین مشتریان سلاح‌های فرانسوی به شمار می‌روند و شرکت‌های تسلیحاتی فرانسه مانند داسو و تالیس، قراردادهای بزرگی را با این کشورها امضا کردند.

حملات ائتلاف سعودی به یمن به بهانه بازگرداندن قدرت به عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن، بیش از سه سال است که آغاز شده و موجب شهادت و زخمی شدن هزاران نفر از مردم این کشور شده است.

مسئولان وابسته به انصارالله اعلام کردند که از ابتدای بمباران و حملات عربستان سعودی و ائتلاف آن به یمن در مارس ۲۰۱۵ تاکنون، بیش از ۳۶ هزار غیرنظامی یمنی شهید و زخمی شده‎اند.