عکاظ گزارش داد، چهل و پنجمین نشست شورای وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی دیروز شنبه تحت عنوان «ارزش‌های اسلامی برای صلح پایدار» در شهر داکا پایتخت بنگلادش برگزار شد و مهم‌ترین موضوعات این نشست مسئله فلسطین و مشکلات مردم روهینگیا بود.

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان با طرح این ادعا که ایران در کشورهای عربی دخالت می کند بر ضرورت آن‌چه خروج نیروهای وابسته به ایران از تمام کشورهای عربی، پایان دادن به حمایت تسلیحاتی و موشکی از حوثی‌ها (انصارالله) که کشورهای عربی از جمله عربستان و قبله مسلمانان یعنی مکه را هدف قرار می‌دهند، نام برد، تاکید کرد.

الجبیر در ادامه ادعاهایش ایران را به تشدید درگیری‌های فرقه‌ای و مذهب و حمایت از تروریست متهم کرد.

وزیر خارجه عربستان همچنین گفت که مسئله فلسطین همچنان مسئله اول ما خواهد ماند و نامگذاری نشست سران عرب به نشست قدس از سوی پادشاه عربستان بر اهمیت این مسئله تاکید دارد.

به گزارش ایسنا، این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که مقامات کشورمان همواره تاکید می‌کنند جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گونه دخالتی در کشورهای دیگر ندارد و همواره به دنبال صلح ، ثبات و امنیت در منطقه بوده است.

 مقامات کشورمان همچنین تاکید می کنند که حضور ایران در برخی کشورهای عربی مستشاری بوده و به درخواست دولت قانونی آن کشورها است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان قبل از این نیز در واکنش به تحولات اخیر یمن، با اشاره به تداوم تجاوز وحشیانه خارجی که به نابودی زیرساخت‌ها و محاصره همه جانبه و کشتار جمعی و خاموش ملت یمن منجر شده است، ابراز امیدواری کرد: همه گروه‌ها، احزاب و جریان‌های سیاسی و اجتماعی یمن، ضمن همبستگی با یکدیگر از جبهه واحد ملی علیه تجاوز خارجی محافظت کنند.

قاسمی با ابراز تاسف از درگیری‌های اخیر و دعوت همه نیروهای یمنی به آرامش و خویشتنداری ابراز امیدواری کرد و افزود: تمامی اختلافات داخلی در چارچوب گفت‌وگو حل و فصل و زمینه هرگونه سوء‌استفاده دشمنان خارجی ملت یمن مسدود شود.

وی در رابطه با مساله حمایت تسلیحاتی از یمن اعلام کرده است: ما هیچ‌گونه ارتباط تسلیحاتی با یمن نداریم، یمن در محاصره است و چنین امکانی در کل وجود ندارد در غیر این‌صورت ایران به قدری شهامت دارد که چنین اقدام و سیاستی را اگر داشته باشد اعلام کند؛ آنچه امروز در دستان مردم یمن هست سلاح‌هایی است که از دولت‌های قبل در پادگان‌ها وجود داشته، امروز مشاهده می‌کنیم یمن برای آنکه در مقابل تجاوز و حملات بی‌امان از خود محافظت کند به سراغ تکنیک‌های درونی رفته و این طبیعی است.

هم‌چنین علی اکبر ولایتی، دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی و مشاور رهبری در امور بین الملل  در پاسخ  به سوالی در خصوص برخی اتهامات در رابطه با مداخله ایران در امور یمن، گفت: در یمن کشورهای مرتجع عربی تحت عنوان ائتلاف عربی ضد یمن مداخله مستقیم کرده‌اند و ایران جز حمایت سیاسی و کمک‌های انسانی برای نجات مردم این کشور کار دیگری انجام نداده است. جمهوری اسلامی ایران هیچ موشکی به یمن نداده است، یمنی‌ها در زمان علی عبدالله صالح و منصورهادی و حتی قبل‌تر توسط اردوگاه‌های شرق عمدتاً تسلیح می‌شدند، ما از این نگران نیستیم که مردم دنیا بدانند جمهوری اسلامی ایران سلاح به عراق، سوریه و یا لبنان داده است به آنها سلاح داده‌ایم تا در مقابل داعش و تروریست ایستادگی کنند، به یمن کمک‌های انسانی و حمایت‌های سیاسی می‌کنیم ولی موشک را ایران به آنها نداده است و یمنی ها نیازی به آن ندارند چرا که با امکاناتی که در اختیار دارند توانسته اند در مقابل سعودی‌ها ایستادگی کنند و با همین امکانات پیروز خواهند شد.