"موشه یعلون" وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی در گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه با نادیده گرفتن توافق هسته ای ایران، اعمال تحریم های بین المللی را برای توقف برنامه هسته ای ایران خواستار شد.

در سال ۲۰۱۵ ایران و گروه ۱+۵ (روسیه، آمریکا، انگلیس، چین، فرانسه، آلمان) به یک توافق برای حل و فصل مشکلات طولانی مدت برنامه هسته ای تهران دست یافتند. برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به تصویب رسید که براساس آن تحریم های مالی و اقتصادی شورای امنیت سازمان ملل، اتحادیه اروپا و آمریکا علیه ایران لغو می شود.

دونالد ترامپ رئیس جمهور جدید آمریکا بارها نارضایتی خود را از این توافقنامه اعلام و تاکید کرد که در صورت عدم اصلاح، از این توافقنامه خارج می شود.

دونالد ترامپ در ۱۲ می (۲۲ اردیبهشت) تصمیم نهایی خود را در مورد خروج و یا عدم خروج از برجام اعلام می کند.

موشه یعلون ضمن بد خواندن توافق برجام گفت این توافقنامه باید بازبینی شود و مدعی شد که ایران سلاح و موشک هایی با قابلیت حمل کلاهک هسته ای برای حوثی ها در یمن ارسال می کند.

وی گفت:فشار های اینچنینی می تواند تهران را مجبور به کنار گذاشتن ایده هایی برای دستیابی به سلاح اتمی و خرابکاری در منطقه می کند.

رژیم صهیونیستی از همان آغاز توافق هسته ای در سال ۲۰۱۵ آن را یک اشتباه تاریخی خواند و خواستار بازبینی آن بود.

در هفته گذشته بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد که این کشور ۱۰۰ هزار اسناد متنی و دیجیتالی در اختیار دارد که نشان می دهد ایران از طریق پروژه ای با نام "آماد" در پی تولید سلاح هسته ای است. این سخنان نتانیاهو در اوج حساسیت بین المللی درباره تائید و یا بازبینی برجام ارائه شد.

وزیر سابق جنگ اسرائیل، اطلاعات بدست آمده توسط سرویس اطلاعاتی اسرائیل را دستاوردی بزرگ و مهم خواند و گفت: در سال ۱۹۹۰ نیز سرویس های اطلاعاتی ما به این موضوع پی بردند که فعالیت های هسته ای ایران در زمینه نظامی صورت می گیرد.

یعلون ابراز اطمینان کرد که ایران توافق برجام را نقض نمی کند، به این دلیل که این توافق برای آنها بسیار سودمند و غیر قابل تصور است. اما این بدان معنا نیست که آنها پس از این توافق قادر به ساختن بمب اتم طی یک سال نباشند.