مقامات آمریکایی می گویند جنگنده‌های اف۱۵ اسرائیلی عامل حمله اخیر به دو پایگاه نظامی در سوریه بوده‌اند. هفته گذشته بر اثر حمله به دو پایگاه نظامی در نزدیکی حما و حلب سوریه چندین نفر مستقر در این پایگاه‌ها کشته شدند. دلایل و تفاسیر زیادی پیرامون چرایی این عملیات از سوی ناظران می شود. خبرگزاری خبرآنلاین با حمیدرضا آصفی، سفیر پیشین ایران در امارات عربی متحده در این باره گفتگو کرده است که در ادامه می خوانید:

آیا حملات رژیم صهیونیستی به سوریه پاسخی به نشست سه جانبه سه کشور ایران ترکیه و روسیه در مسکو بود؟

اصولا رژیم صهیونیستی درصدد ایجاد بحران در منطقه است. از هر فرصت و فضایی هم استفاده می کند. چون سوری ها دست بالاتر را در میدان عمل را دارند آنها در تلاش هستند که این ابتکار عمل را از سوریه بگیرند و توجه را به یک دشمن دیگر جلب کنند، با این هدف که یک فضای تنفس و تحرک را برای مخالفین و گروههای تروریستی از جمله داعش و امثال ان در سوریه فراهم کنند.

البته نشست وزرای خارجه سه کشور در روسیه هم می تواند از دیگر انگیزه ها باشد، به دلیل اینکه آمریکا در سوریه به عنوان یک کشور منفعل و حاشیه ای مطرح است و رسانه های غربی هم اذعان میکنند که ابتکار عمل در سوریه، توسط ایران، روسیه صورت می گیرد.

لذا این موشک پراکنی می تواند پیامی باشد مبنی بر اینکه اگر ما ایجابی نمی توانیم کمک کنیم، سلبی تخریب می کنیم و مشکل تراشی می کنیم. بنابراین بی ارتباط به نشست موفق اخیر در روسیه نیست.

سفر وزیر خارجه آمریکا به منطقه همزمان با این اتفاق را چگونه ارزیابی می کنید؟

 پمپئو وزیر خارجه جدید امریکا هفته گذشته اولین سفر خودش را به منطقه انجام داد، عربستان، سرزمین اشغالی و اردن، به نظرم سفر وی به این مفهوم است که امریکا به متحدین خود توجه دارد و می خواهد به انها اطمینان لازم را بدهد که کنار انها خواهد بود، پمپئو قبل از اینکه کارش را شروع کند اعلام کرده بود که در اولین سفر خود به دیدن مسولان رژیم صهیونیستی می رود و ان جمله معروف را گفت که نتانیاهو همیشه در قلب من است و بهترین دوست اوست.

علاوه بر این اقای پمپئو در صدد این است که محور امریکا، اسرائیل و عرستان را فعال تر کند و با این سه کشور در منطقه بتواند کار کند.  به دلیل اینکه در هیچ زمانی امریکا تا این حد در منطقه منزوی نبوده است.  از یکی دو کشور مرتجع که بگذریم عملا کشورهای منطقه از آمریکا فاصله گرفته اند. ترکیه، پاکستان و کشورهای دیگر هم همین طور ... لذا برای تقویت محور امریکایی، سعودی و صهیونیستی است و در کنار آن تلاش می کند تشدید فشار به جمهوری اسلامی ایران را افزایش دهد.

به نظر شما این سفر و اظهارات پمپئو  ارتباطی به حمله موشکی اسرائیل به پایگاه T۴ دارد؟

توجه کنید که موشک پراکنی رژیم صهیونیستی به سوریه، همزمان با این سفر بود، یعنی کاملا روشن است که امریکایی ها درصدد ایجاد نا امنی، بی ثباتی و آتش افروزی در منطقه و تشدید بحران هستند. به خاطر اینکه مسائلی مانند یمن و سوریه را سرپوش بگذراند و از این رهگذر بتوانند بیشتر از گذشته عربستان را سرکیسه کنند.

نشست فلسطینی ها همزمان با سفر پمپئو به اردن چگونه ارزیابی می کنید؟

همزمانی این مساله با نشست فلسطینی ها  به این معناست که امریکایی ها می خواهند مخالفت خودشان را با تحرکات فلسطینی ها برای احقاق خودشان نشان دهند.  همین طور هم پیمانی خودشان را با رژیم صهیونیستی ثابت کنند.  به خصوص اینکه گفتند در ماههای اینده موضوع انتقال سفارت امریکا به بیت المقدس عملی خواهد شد.  لذا این سفر را می توان در طی ایجاد مشکل و فاصله انداختن بین گروههای مختلف فلسطینی و تحت تاثیر قرار دادن این گفتگو قرار داد.

پمپئو در عربستان در کنار همتای سعودی خود اهداف آمریکا علیه ایران را برشمرد و به سعودی اطمینان داد که در کنار آنهاست. به نظر شما رویکرد ایران و دیپلماسی سازنده کشورمان در قبال این دو وزیر به چه ترتیبی باشد که بهترین منفعت را از این بازی کسب کنیم؟

امریکایی ها در صدد این هستند که با این پیوندها ایران را به امتیاز دهی وادار کنند. چه در برجام چه موضوعات دیگر، کما اینکه اقای مکرون هم در گفتگوهایش به آن اشاره کرده بود. البته الان برای امریکایی ها موقعیت مناسبی است که از این ولیعهد بی سواد و ناپخته سعودی استفاده کنند و حداکثر بهره بردای مالی را به عمل بیاورد. لذا در این مقطع دوکار باید بکنیم اول اینکه با شرکا و دوستانمان افشاگری روشنگرانه کنیم، از دیپلماسی عمومی حداکثر امکان و ظرفیت استفاده کنیم. در کنار ان مواضع قاطع، محکم و غیرقابل سازش را چه در گفتگو ها چه در تریبون های علنی بیان کنیم. امریکایی ها اگر احساس کنند که فشار های آنها جواب می دهد، این وضعیت را با اقدامات بیشتر تشدید می کنند.

در حالی که اگر متوجه بشوند که این فشار و تهدید ها نتیجه ای جز به خطر افتادن منافع انها ندارد در رویکرد خودشان تجدید نظر میکنند.