ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد: مسکو بر ضرورت استناد به بیانیه های مورد تایید بین المللی در موضوع برنامه هسته ای ایران تاکید دارد نه ادعاهای تایید نشده. عوض کردن سازوکارهای موجود در زمینه تضمین و بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی که فعال بودن آن اثبات شده است، با ادعاهای گوناگون تایید نشده که متاسفانه فراوان در رسانه ها منتشر شده، مقبول نیست.

وی افزود: همه موضوعات مربوط به بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران فقط باید در چارچوب سازوکارهای آژانس حل شود. نمی توان به بررسی موضوعات مربوط به برجام پرداخت مگر میان پنج به علاوه یک و ایران. ایران در حال حاضر بیش از دیگر کشورهای دنیا از سوی آژانس تحت بازرسی است. مسکو به مسئولیت خود در قبال برجام تا زمانی که طرفهای دیگر به آن پایبند باشند، پایبند است.

لازم به ذکر است، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی چند شب قبل در ادامه اقدامات نمایشی پیشین خود علیه ایران با به تصویر کشیدن برخی عکس ها و آنچه وی از آن ها به عنوان اسناد و مدارک یاد کرد، تلاش کرد به افشای به اصطلاح اطلاعات جدیدی درباره فعالیت های هسته ای مخفی ایران پس از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ موسوم به برجام بپردازد؛ اقدامی که توسط بسیاری از کشورها و نهادهای مهم جهانی تحت عنوان «اطلاعات قدیمی و نامعتبر» به چالش کشیده شد.

در حالی که آژانس بین المللی انرژی اتمی تا کنون قریب به ۱۰ بار در گزارش های جداگانه خود پایبندی ایران به توافق هسته ای ۱۴ جولای سال ۲۰۱۵ (۲۳ تیرماه ۱۳۹۴) موسوم به «برجام» را مورد تأئید قرار داده است، ترامپ تهدید کرده است که در صورت عدم بازبینی در این توافق در مهلت مقرر خود یعنی ۱۲ ماه می (۲۲ اردیبهشت ماه) به صورت یکجانبه از برجام خارج می شود.