جلسه رسیدگی به اتهامات آدم حدوتی در شعبه اول دادگاه کیفری شهر مالاتیا برگزار شد و متهم به همراه وکلای خود در این جلسه دادگاه حاضر شد.

به نوشته این رسانه، پس از پایان دفاعیات متهم و همچنین وکلای وی، قاضی پرونده، مشارکت آدم حدوتی را در اجرای کودتا مسجل اعلام و وی را به اتهام تلاش برای نقض قانون اساسی به ۱۵ سال حبس محکوم کرد.

هفته گذشته نیز در راستای رسیدگی به اتهامات مشارکت برخی نظامیان در کودتای نافرجام ۱۵ جولای ۲۰۱۶، جلسه دادگاه برای تعیین وضعیت سپهبد متین ایدیل فرمانده سابق پشتیبانی جنگ و آموزش نیروی زمینی ارتش، سرتیپ لطفی احسان یانیک اوغلو رییس سابق واحد پژوهش فرماندهی ارتش و حمزه قوچ ییغیت رییس کارمندان فرماندهی ارتش در شعبه دوم دادگاه کیفری آنکارا برگزار شد.

متهمان به همراه وکلای خود در جلسه دادگاه حاضر شده و به دفاع از خود پرداختند و در نهایت قاضی پرونده سپهبد متین ایدیل، سرتیپ لطفی احسان یانیک اوغلو و حمزه قوچ ییغیت را به اتهام &#۳۹;تلاش برای نقض قانون اساسی&#۳۹; به حبس ابد محکوم کرد.

مقامات دولت ترکیه، تعداد افراد مرتبط با گروه فتح الله گولن را نزدیک ۱۷۰ هزار نفر اعلام و بیان کرده اند که این افراد به صورت مستقیم و غیرمستقیم در کودتای ۱۵ جولای سال گذشته ترکیه نقش داشتند.

ترکیه مدعی است که فتح الله گولن با تشکیل گروهی موسوم به گولن(فتو) و با رخنه در تشکیلات قضایی، نظامی، آموزشی و ارکان دولتی، کودتای ۱۵ جولای(۲۵ تیرماه سال ۱۳۹۵) را سازماندهی کرده است.

در کودتای ۱۵ جولای سال ۲۰۱۶ (۲۵ تیرماه ۱۳۹۵) ترکیه ۲۴۹ نفر کشته و ۲ هزار و ۱۹۳ نفر نیز زخمی شدند.

محاکمه عوامل کودتای نافرجام ۱۵ جولای ترکیه در مراجع قضایی ترکیه جریان دارد و در آن فتح الله گولن به عنوان متهم ردیف اول معرفی شده است.