تارنمای خبری «هسپرس» که سومین تارنمای پربازدید و محبوبترین تارنمای خبری در مغرب است، اخبار زیادی در خصوص اظهارنظرهای مقام های این کشور در این خصوص منتشر کرده است و به تبع آن مردم از کشورهای مختلف و از جمله مغرب نیز در ذیل این خبرها به بیان دیدگاه های خود می پردازند.

یکی از کاربران در ذیل خبر قطع روابط این کشور با ایران نوشت: اگر حکام ما در مغرب واقعا راست می گویند، باید روابط با کوبا، روسیه و آفریقای جنوبی را که از پولیساریو حمایت می کنند ،قطع کنند، آفریقای جنوبی محموله فسفات مغرب را مصادره کرد و پول آن را به جبهه پولیساریو داد اما حکام مغرب هیچ واکنشی نشان ندادند.مقام های ما دروغ می گویند که حزب الله موشک های زمین به هوا به پولیساریو داده است.

یکی دیگر از کاربران نوشت: کشورهایی مانند امارات از دیگر کشورها می خواهند روابط خود با ایران را قطع کنند اما خود بیشترین روابط تجاری را با ایران دارند.

یکی از کاربران به نام سلیم نیز نوشت: مشخص است مغرب به دلیل فشارهایی که از طرف برخی کشورها به آن وارد می شود، تصمیم به قطع روابط با ایران گرفت و در این میان بهانه ای جز پولیساریو پیدا نکرد، حزب الله یک حزب سیاسی در لبنان است که در کابینه دولت این کشور حضور دارد اگر واقعا حزب الله در مغرب دخالت کرده، چرا به لبنان اعتراض نمی شود؟ مغرب می بایست به الجزایر اعتراض می کرد که اعلام کرده حزب الله از طریق خاک الجزایر به پولیساریو کمک کرده است اما واقعیت این است که مساله صحرا و پولیساریو بهانه ای بیش نیست بلکه ائتلاف متشکل از کشورهای عربی حاشیه خلیج (فارس) ، اسراییل برای ضربه زدن به ایران ، مغرب را وادار به قطع رابطه با تهران کردند.

یکی دیگر از کابران به نام محمدوف نوشت: نماینده کویت در سازمان ملل گفت ما خواستار این هستیم که مردم صحرا حق این را داشته باشند سرنوشت خود را تعیین کنند، برخی گفتند این یک لغزش زبان از طرف نماینده کویت بود.مغرب آن زمان کجا بود؟ قطعا مغرب با فشار کشورهای عربی خلیجی (حاشیه خلیج فارس) با ایران قطع رابطه کرد.

یکی دیگر از کاربران به نام محمد نوشت: حزب الله هیچ گاه مطلبی درمورد پولیساریو بیان نکرده است، باید گفت عربستان با مردم و حکام مغرب بازی می کند، دلایل این قطع رابطه باطل و نیت های پلیدی پشت این مساله است.

یکی دیگر از کاربران نیز نوشت: وزیر خارجه مغرب باید مستندات خود را در مورد کمک ایران و حزب الله به پولیساریو از طریق خاک الجزایر ارائه کند در غیر این صورت او مسئول تخریب روابط دو کشور است.

کاربران نوشتند، همان ادعاها ی نخ نمای همیشگی تکرار شد، باز گسترش تشیع و قدرت گرفتن ایران و القاعده و پولیساریو را بهانه کردند.

یکی از کاربران با نام مستعار داوی نوشت:آمریکا، پیوسته کشورهای عربی را از ایران می ترساند و اهل سنت را به واکنش وادارد و نتیجه این که کشورهای عربی را قانع می کند که باید به آمریکا پول بدهند تا آمریکا نگذارد تهران آن ها را بخورد.

یکی دیگر از کاربران نوشت، مغرب همزمان تهدید و ترغیب شده است، به حکام مغرب وعده هایی داده اند تا قانع شود روابط با ایران را قطع کند.

کاربری با نام رشید نوشت، اگر واقعا درست باشد که حزب الله به پولیساریو کمک می کند، مغرب باید با لبنان قطع رابطه می کرد نه با ایران.نتیجه اینکه قطع رابطه با ایران دستور عربستان برای دریافت کمک مالی بوده است.

مغرب می خواست روابط خود را با عربستان ترمیم کند و جای قطر را در روابط با ریاض که به دلیل بی طرفی در مورد بحران کشورهای عربی با قطر پرتنش شده بود، بگیرد .مغرب تاکنون هیچ دلیل منطقی و محکمه پسند ارائه نکرده است.از سوی دیگر الجزایر نیز کشور ضعیفی نیست که اجازه دهد کشورهای دیگر در خاک آن فعالیت های غیر متعارف انجام دهند.

وزیر خارجه مغرب سه شنبه ادعا کرد حزب الله لبنان به جبهه پولیساریو کمک می کند و سفارت ایران در الجزایر نیز کمک به نیروهای حزب الله را تسهیل می کند.حزب الله لبنان و سفارت تهران در الجزیره با صدور بیانیه هایی قویا این ادعا را رد کردند و وزارت خارجه ایران نیز با رد این ادعاها، تاکید کرد اتهام های مغرب به ایران کاملا بی اساس و عاری از حقیقت و مردود است.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه افزود: با صراحت تمام بار دیگر تاکید می کنیم که یکی از مهم ترین پایه های اساسی و اصولی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در مناسبات خود با سایر دولت ها و کشورهای جهان، احترام عمیق به حق حاکمیت و امنیت آنان و عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورها بوده و خواهد بود.