او به شناسایی محل عملیات ترور و همچنین اعلام وفاداری به گروه تروریستی داعش متهم است.

رحمان به همراه متهم دیگری به نام محمد عقیب عمران ۲۱ ساله قصد داشتند با استفاده از انفجار در مقابل داونینگ استریت (دفتر نخست‌وزیری) هرج‌ومرج ایجاد کرده و در جریان آن «می» را به قتل برسانند.

به گفته منابع انگلیسی، سرویس امنیتی داخلی، اسکاتلندیارد و پلیس منطقه وست میدلندز از مدت‌ها پیش این طرح را زیر نظر داشتند تا اینکه آذرماه گذشته دو متهم یادشده را به جرم برنامه‌ریزی برای اقدام تروریستی دستگیر کردند.

گاردین روز جمعه با انتشار گزارشی در این رابطه نوشت: رحمان در محدوده زمانی ۲۸ نوامبر (۷ آذر) گذشته پیام تصویری برای عمران ارسال کرد که در آن نحوه پذیرش در گروه تروریستی داعش تشریح شده است.

این نشریه افزود: عمران نیز متهم است که برای پیوستن به داعش اقدام کرده و در آماده‌سازی عملیات ترور «می» دست داشته است. او همچنین متهم است که برای خرید گذرنامه تقلبی به‌منظور سفر به لیبی پس‌انداز کرده است.

دادگاه ادامه رسیدگی به پرونده آن‌ها در ماه ژوئن (خرداد) آینده تشکیل خواهد و تا آن زمان دو طرف در بازداشت به سر می‌برند.

خیابان داونینگ استریت که اقامتگاه نخست‌وزیر انگلیس در خانه شماره ۱۰ می‌باشد تحت تدابیر شدید امنیتی انگلیس قرار دارد.

تدابیر امنیتی این خیابان از سال ۱۹۷۰ میلادی آغاز شد و پس از حملات ارتش جمهوری خواهان ایرلند به انگلیس در سال‌های ۱۹۸۰، این تدابیر شدت گرفت.

در سال ۱۹۹۱ ارتش جمهوری‌خواه یک بمب دست‌ساز را به حیاط پشتی اقامتگاه نخست‌وزیر وقت انگلیس که در آن زمان جان میجر کرسی آن را بر عهده داشت پرتاب کرد اما آسیبی به وی نرسید. این حزب ایرلندی همچنین در جریان کنفرانس سالانه حزب محافظه‌کار در سال ۱۹۸۴ نخست‌وزیر وقت انگلیس، خانم مارگارت تاچر را هدف قرار داده بود اما وی جان سالم به دربرد.

انگلیس در سال گذشته شاهد ۵ حمله تروریستی بود که براثر آن تاکنون ده‌ها نفر جان باختند.

سطح هشدار تروریستی در انگلیس از آگوست سال ۲۰۱۴ میلادی (مرداد ۱۳۹۳ ) و هم‌زمان با مشارکت این کشور در حملات هوایی علیه داعش در عراق به سطح &#۳۹;شدید&#۳۹; ( سطح چهار از مجموع پنج سطح ) افزایش‌یافته که به این معنا است حمله تروریستی در این کشور به‌شدت محتمل است.

درصورتی‌که اوضاع امنیتی جزیره به بدترین حالت خود برسد، سطح هشدار امنیتی به سطح «بحرانی» می‌رسد و این بدان معناست که «وقوع یک حمله قریب‌الوقوع تروریستی انتظار می‌رود.»