شبکه ان.تی.وی با درج عنوان &#۳۹;درباره برجام مذاکره نخواهیم کرد&#۳۹; به اظهارات ویدیویی روز گذشته دکتر ظریف در خصوص برجام پرداخت و نوشت: دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا احتمال دارد در تاریخ ۱۲ ماه جاری از برجام خارج شود و پیش از آن اظهاراتی از سوی مقامات ایرانی منتشر شد به طوری که امروز وزیر خارجه ایران در سخنانی به زبان انگلیسی تاکید کرد که ایران نه در خصوص برجام مذاکره خواهد کرد و نه حاضر به تغییر مفاد آن است.

به نوشته این رسانه، ظریف یادآوری کرد که آمریکایی ها متعهد شده بودند که تحریم ها علیه ایران را لغو کنند تا تجارت بین المللی ایران تسهیل شود اما در طول این مدت به رغم تایید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر تعهد کامل ایران، آمریکا بارها این توافق را نقض کرده است و ترامپ اعلام کرده که از این توافق ناخرسند بوده و هم اکنون مشخص شده است که واکنش برخی کشورهای اروپایی به این ناخرسندی، پیشنهاد اعطای امتیازات بیشتر به آمریکا از جیب ما (ایران) بوده است.

شبکه خبر.۷ نیز به واکنش امروز ظریف در خصوص احتمال خروج آمریکا از برجام پرداخت و برای انتشار خبر آن عنوان &#۳۹;ایران حرف آخر را زد&#۳۹; انتخاب کرد و نوشت: وزیر خارجه ایران در سخنان خود قاطعانه اعلام کرد که ایران بار دیگر بر سر میز مذاکره هسته ای نخواهد نشست.

این رسانه افزود: محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران تاکید کرده که آمریکایی ها با خروج از برجام حتی ظلم بزرگی به امضاء کنندگان این توافقنامه هسته ای می کنند.

روزنامه صباح از رسانه های نزدیک به دولت ترکیه نیز با درج عناوین &#۳۹;بحران هسته ای&#۳۹;، &#۳۹;به هیچ عنوان نمی پذیریم&#۳۹; و &#۳۹;بار دیگر به میز مذاکرات هسته ای برنمی گردیم&#۳۹; به تشریح اظهارات ظریف پرداخت و نوشت: وزیر خارجه ایران طی پیامی ویدیویی این بار جدی تر از دفعات قبل اعلام کرد که &#۳۹;امکان مذاکرات مجدد در خصوص برجام وجود ندارد و حتی حاضر نیستیم که برای ماندگاری آن تغییراتی در برجام داده شود.&#۳۹;

این رسانه به نقل از وزیر خارجه ایران نوشت: &#۳۹;ما درباره برجام نه مذاکره مجدد خواهیم کرد و نه به آن چیزی اضافه می‌کنیم و اجازه دهید این موضوع را یک بار دیگر کاملا شفاف کنم که ما نه امنیت خود را به دیگران می‌سپاریم و نه مذاکره مجدد درباره توافقی که پیشتر با اعتقاد خوب به آن دست یافتیم، انجام خواهیم داد و نه چیزی به آن اضافه خواهیم کرد.

از دیگر رسانه های ترکیه می توان به روزنامه خبر تورک اشاره کرد که با درج عنوان &#۳۹;اظهاراتی از ایران در خصوص برجام&#۳۹; به سخنان محمد جواد ظریف پرداخت و با جدی خواندن این اظهارات تاکید کرد که مواضع امروز و چند وقت اخیر وزیر خارجه ایران و سایر مقامات این کشور دلیلی است بر این نکته که اگر چه ایران هیچ رغبتی برای خروج از برجام ندارد، اما آمادگی مقابله با عواقب آن را دارد.

به نوشته این رسانه، وزیر خارجه ایران با گفتن این جمله که دیگر به میز مذاکره هسته ای باز نمی گردیم، تاکید کرد که آمریکایی ها مسوول همه عواقب لغو احتمالی برجام خواهند بود.

بخش هایی از اظهارات ظریف در این روزنامه برجسته شده بود که می توان به جملاتی نظیر &#۳۹;آمریکا در موارد متعدد برجام را نقض کرد&#۳۹;، رییس جمهوری آمریکا از این توافق ناخرسند است&#۳۹;، &#۳۹;تغییر در برجام غیر ممکن است&#۳۹; در متن گزارش منتشره روزنامه خبر تورک اشاره کرد.

شبکه تلویزیونی تی.آر.تی خبر نیز با درج عنوان &#۳۹;ایران درب مذاکره هسته ای با آمریکا را بست&#۳۹; نوشت: وزیر خارجه ایران در پیامی ویدویویی اظهاراتی قاطعانه در واکنش به احتمال خروج آمریکا از برجام انجام داد و هر گونه احتمال مذاکرات مجدد هسته ای را از سوی ایران منتفی دانست.

تی .آر.تی اضافه کرد: به گفته وزیر خارجه ایران، آمریکایی با امضای برجام متعهد شده بودند که تحریم‌ها را برداشته و تجارت با ایران را تسهیل بخشند چرا که این توافق برای همه الزام آور بوده و تمام اعضای شورای امنیت سازمان ملل نیز آن را تایید کردند اما آنها خلاف تعهد خود عمل کردند.

این رسانه با تاکید بر این که واکنش ایران در خصوص احتمال خروج آمریکایی ها از برجام روز به روز تندتر می شود، نوشت: سخنان امروز وزیر خارجه ایران در واقع اتمام حجتی بود مبنی بر این که ایران هرگز به میز مذاکرات هسته ای باز نخواهد گشت و به واقع درهای مذاکره در این خصوص را به روی آمریکا بست.

روزنامه کارار نیز به انتشار خبر اظهارات ویدیویی دکتر محمد جواد ظریف در یوتیوپ پرداخت و با درج عنوان &#۳۹;ایران حرف آخر را زد&#۳۹;، نوشت: وزیر خارجه ایران در اظهارات صریح اعلام کرد که ایران بار دیگر بر سر موضوعات هسته ای مذاکره نخواهد کرد و حتی حاضر به مذاکره در خصوص اعمال تغییراتی در آن نیست.

این رسانه در ادامه به نقل از وزیر خارجه کشورمان نوشت: در برجام کشور من موافقت کرد تا گام‌های محکمی بردارد و در وهله نخست نگرانی آمریکا را برطرف کند و آنها نیز متعهد به لغو تحریم ها شدند اما تاکنون به رغم انجام تعهدات از سوی ایران، آمریکایی ها پیوسته برجام را نقض کرده اند.

کارار در بخشی از خبر مربوط به ظریف نوشت: وزیر خارجه ایران، خروج آمریکا از برجام را ظلمی به کشورهای امضاء کننده این توافقنامه عنوان کرده است.

اظهارات دکتر محمد جواد ظریف به سرعت در فضای رسانه ای ترکیه منتشر شده است و از مهمترین رسانه های دیگری که به تشریح سخنان وی در خصوص برجام پرداخته اند می توان روزنامه گونش را نام برد که این جمله ظریف مبنی بر &#۳۹;در خصوص برجام بار دیگر مذاکره نمی کنیم&#۳۹; را تیتر خبری خود قرار داد.

این روزنامه قسمت هایی از سخنان دکتر محمد جواد ظریف را انتخاب کرده و نوشت: به گفته وزیر خارجه ایران، امکان مذاکره دوباره در خصوص برجام ممکن نیست و حتی تهران برای تغییر مفاد این توافقنامه هسته ای نیز به میز مذاکره برنخواهد گشت.

به نوشته این رسانه، خروج آمریکا از برجام از دیدگاه ظریف، ظلم بزرگی در حق ایران و کشورهای امضاء کننده این توافقنامه است.

روزنامه ینی آکیت نیز اشاره کوتاهی به سخنان وزیر خارجه کشورمان داشت و با درج عنوان &#۳۹;ایران حرف آخر را زد&#۳۹; نوشت: وزیر خارجه ایران در سخنانی صریح و شفاف به جهانیان اعلام کرد که به هیچ عنوان تهران بار دیگر بر سر موضوع هسته ای (برجام) با کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل مذاکره نخواهد کرد.

روزنامه وطن نیز با درج عنوانی مشابه با عناوین روزنامه های ینی آکیت، کارار و شبکه خبر.۷ نوشت: به گفته وزیر خارجه ایران، خروج آمریکا از برجام ظلمی به کشورهای امضاء کننده توافقنامه هسته ای است و ایران بار دیگر به میز مذاکره برجام باز نخواهد گشت.

این رسانه بخش هایی از سخنان ظریف را برجسته کرده و به نقل از وی نوشت: برجام، یک معاهده نبود که به امضا یا تایید شدن از هر طرفی، نیاز داشته باشد، بلکه بعد از تایید شدن در شورای امنیت سازمان ملل، برای همه الزام‌آور شد.

این رسانه اضافه کرد: دکتر محمد جواد ظریف در سخنان خود تصریح کرد که ایران در برابر تلاش‌های بی‌ثمر قلدرمآبانه با قدرت خواهد ایستاد و اگر آمریکا به نقض توافق ادامه داده و یا از آن خارج شود، ما نیز از حق خود برای انجام واکنش های لازم استفاده می‌کنیم.

وبسایت شبکه تی.وی ۲۴ نیز با درج عنوان &#۳۹;دوباره مذاکره نمی کنیم&#۳۹; به انتشار خبر اظهارات محمد جواد ظریف در خصوص واکنش ایران به خروج آمریکا از برجام پرداخت و نوشت: وزیر خارجه ایران موضع نهایی این کشور را اعلام و بیان کرد که بار دیگر بر سر موضوع هسته ای حاضر به مذاکره نخواهند بود.

به نوشته این رسانه، وزیر خارجه ایران خروج آمریکا از برجام را ظلم این کشور به امضاء کنندگان این تواقفنامه هسته ای قلمداد کرد و همچنین به واشنگتن هشدار داد که باید به تعهداتش ذیل برجام پایبند باشد و گر نه همه مسئولیت عواقب عمل نکردن به تعهدات، فقط و فقط بر عهده واشنگتن خواهد بود.