«هیثر ناوئرت»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز پنجشنبه درباره گفت‌وگوهای میان دیپلمات‌های کشورش با اروپایی‌ها درباره برجام اظهارنظر کرد.

«ناوئرت» در پاسخ به سوال یک خبرنگار مبنی بر اینکه آیا این گفت‌وگوها میان آمریکا و اروپا هنوز ادامه دارند گفت: «وزارت خارجه آمریکا کماکان با تروئیکای اروپا درباره نگرانی‌هایمان در خصوص برجام گفت‌وگو می‌کند. جزئیاتی ندارم که به شما ارائه بدهم، اما می‌توانم بگویم که این گفت‌وگوها خیلی زود به زود اتفاق می‌افتند.»

او در ادامه گفت که طرف‌های اروپایی‌ها نگرانی‌های طرف آمریکایی در خصوص این توافق را در نظر گرفته‌اند. 

وی همچنین درباره این مذاکرات میان دیپلمات‌های آمریکا و اروپا برای اصلاح برجام گفت: «اطلاعاتی درباره مسائلی که مورد بحث قرار گرفته‌اند ندارم، اما در کل می‌توانم بگویم نگرانی‌های ما درباره برجام به طرز قابل توجه مورد رسیدگی قرار گرفته‌اند و ما روش‌های تقویت برجام را مورد بررسی قرار داده‌ایم.»

یک خبرنگار از سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پرسید: «یک سوال تکمیلی درباره اینکه گفتید به نگرانی‌های شما به نحو قابل توجه رسیدگی شده؛ منظورتان این است که اروپایی‌ها این حرف‌ها را شنیده‌اند یا اینکه تغییراتی [در برجام] اعمال کرده‌اند تا....»

ناوئرت در پاسخ گفت: «[منظور این است که] حرف‌های ما را شنیده‌اند... ما به آن نگرانی‌ها پرداخته‌ایم.»

ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان در تیرماه سال 1394 به توافقی دست یافتند که قرار است در ازای ایجاد محدودیت در بخش‌هایی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، همه تحریم‌های بین‌المللی و یکجانبه مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را رفع کند. 

کارشکنی‌های آمریکا در اجرای برجام از زمان روی کار آمدن «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا شدت گرفته؛  او در اقدامی که نقض صریح بندهای توافق هسته‌ای با ایران محسوب می‌شود، تهدید کرده کشورش را از توافق خارج خواهد کرد و یا درباره تجارت با ایران به کشورهای اروپایی هشدار داده است.

 «دونالد ترامپ» روز 22 دی‌ماه در جدیدترین اقدام خود ضد برجام تهدید کرد ممکن است آخرین باری باشد که رفع تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران به موجب مفاد این توافق را تمدید می‌کند. 

او به نمایندگان کنگره و دولت‌های اروپایی ضرب‌الاجل داد تا فرارسیدن موعد بعدی تعلیق تحریم‌ها در روز 12 ماه می (22 اردیبهشت‌ماه) برای «اصلاح معایب فاجعه‌بار» برجام اقدام کنند و گرنه آمریکا را از توافق هسته‌ای خارج خواهد کرد.