دکتر محمدرضا فضل‌اللهی متوسط شیوع آسم را در بزرگ‌سالان ایرانی ۹ درصد اعلام کرد و گفت: بیشترین میزان شیوع آسم در بین بزرگ‌سالان در استان‌های خوزستان و سیستان و بلوچستان مشاهده می‌شود که بالاتر از ۱۵درصد است.

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که آسم در بین کودکان و بزرگ‌سالان در حاشیه جنوبی و شهرهای بزرگ کشور مانند تهران شیوع بالاتری دارد.

فضل‌اللهی شیوع این بیماری در گروه کودکان و نوجوانان را حدود ۱۱ درصد اعلام کرد و گفت: استان قم درزمینهٔ شیوع این بیماری در کودکان و نوجوانان، بالاترین رتبه را دارد. مطالعات بیشتری برای یافتن علت شیوع بیماری آسم در این استان باید انجام شود و در حال حاضر علت قطعی آن مشخص نیست.

وی ادامه داد: شیوع آسم در تهران در کودکان ۶ تا ۷ سال ۱۲.۶ درصد و در بین افراد ۱۳ تا ۱۴ سال ۱۶.۶درصد است.

عضو مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، متوسط شیوع کشوری آسم را در بین افراد ۱۳ تا ۱۴ سال ۱۲.۵ درصد اعلام کرد و گفت: این مطالعه نشان می‌دهد شیوع آسم در تهران در این سنین بالاتر از میانگین کشوری است.

وی افزود: نتایج این مطالعه شیوع بالای این بیماری را در روستاها مشابه با شهرها نشان می‌دهد و این موضوع بر تغییر سبک زندگی در مناطق روستایی هم تأکید دارد.

فضل‌اللهی ادامه داد: بر اساس این مطالعه شیوع بیماری آسم در مردان بیشتر از زنان است و این موضوع با مطالعات قبلی که افزایش آسم بعد از سنین بلوغ را در زنان نشان می‌داد، متفاوت است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان کرد: هرچه سن بالاتر می‌رود، شیوع این بیماری بیشتر می‌شود و در این موضوع هیچ تفاوتی در مناطق روستایی و شهری در بین افراد بزرگ‌سال وجود ندارد.

وی، هدف از انجام این مطالعه را تعیین الگوی شیوع بیماری در کشور اعلام کرد و گفت: تاکنون مطالعه جامعی درزمینهٔ شیوع آسم در کودکان و بزرگ‌سالان در کشور وجود نداشت . اکثر مطالعات به شکل مقطعی در برخی شهرها انجام‌شده بود و در مناطق روستایی هم این کار صورت نگرفته بود.

فضل‌اللهی گفت: با انجام این مطالعه دسترسی به اطلاعات صحیح و جامع توسط محققان برای انجام فعالیت‌های پژوهشی و نیز مسئولان به‌منظور سیاست‌گذاری برای برنامه‌ریزی مناسب کنترل بیماری فراهم شده است.

این مطالعه با حمایت دفتر امور بیماری غیر واگیر وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی و همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور و مراکز بهداشتی و درمانی در سطح کشور انجام‌شده است.

حدود ۲۴ هزار و ۵۰۰ بزرگ‌سال و حدود ۳۳ هزار کودک ۶ تا ۷ سال و ۱۳ تا ۱۴ سال در این طرح مطالعه مورد سؤال قرار گرفتند.

آسم یک بیماری التهابی رایج مزمن مجاری هوایی است که سرفه مزمن، تنگی نفس و خس‌خس ریه‌ها از علائم مهم ابتلا به آن است.