حمید بعیدی نژاد عصر چهارشنبه در یک نشست خبری با حضور خبرنگاران رسانه‌های انگلیسی به تشریح روند رسیدگی به پرونده هسته‌ای ایران پرداخت.

او در ابتدای اظهاراتش توضیح داد که مطابق با پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای موسوم به ان.پی.تی پنج کشور انگلیس، آمریکا، روسیه و فرانسه و چین فقط به‌عنوان کشورهای صاحب تسلیحات هسته‌ای محسوب می‌شوند و این در حالی است که هند، پاکستان، کره شمالی و رژیم صهیونیستی توانسته‌اند به سلاح هسته‌ای دست پیداکرده و تاکنون هیچ راهکار عملی برای خلع تسلیحات آن‌ها ارائه نشده است. این بدین معنی است که نظام عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای همین‌الان با چالش بسیار بزرگی روبروست. 

بعیدی نژاد افزود که توافق هسته‌ای ایران پس از ۱۲ سال مذاکرات دقیق و حساس میان ایران و گروه پنج به‌علاوه یک حاصل گردید و به اذعان همه کشورها، قدم مهمی برای تثبیت بنیان نظام عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای بود. بدیهی است که لغو برجام پیامدهای بدی را برای امنیت جهانی و منطقه به همراه خواهد داشت.

وی به لفاظی های رئیس‌جمهوری آمریکا برای لغو برجام اشاره کرد و اظهار داشت که به‌رغم تلاش طرف‌های اروپایی برای حفظ این توافق، تاکنون نشانه‌های مثبتی به چشم نمی‌خورد. &#۳۹;هم‌زمان نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی تلاش می‌کند تا با اشاره به برخی ابعاد برنامه هسته‌ای ایران که پیشتر از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به نتیجه رسیده، برای خروج واشنگتن از برجام بهانه‌تراشی کند.&#۳۹;

سفیر کشورمان اتهامات نتانیاهو را ازجمله موضوعاتی دانست که از سال‌های ۲۰۰۳ در مذاکرات هسته‌ای مطرح شد که در مقابل &#۳۹;ایران اطلاعات کافی در اختیار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار می‌داد&#۳۹;. 

وی یادآور شد که در جریان مذاکرات ایران با سه کشور اروپایی برای حل مسئله هسته‌ای به‌رغم اینکه ایران و طرف‌های اروپایی به توافق نزدیک شده بودند اما با کارشکنی آمریکا به نتیجه‌ای نرسید.

بعیدی نژاد در ادامه اظهاراتش توضیح داد که در جریان مذاکرات میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بحث &#۳۹;فعالیت‌های گذشته و جاری هسته‌ای ایران&#۳۹; موردبررسی قرار گرفت و در سال ۲۰۰۷ دو طرف درباره نحوه حل این مسائل به یک مدالیته برای حل ابهامات به توافق رسیدند. اما علیرغم همکاری‌های ایران، این روند با کارشکنی آمریکا و برخی دیگر از کشورها به پایان نرسید. 

هم‌زمان آمریکا و اروپا با تشدید تحریم‌های بین‌المللی ثابت کردند که تمایلی به حل اختلافات ندارند.

سفیر کشورمان در ادامه عنوان کرد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سال ۲۰۱۱ پرونده هسته‌ای ایران را در چارچوب پرونده‌ای موسوم به &#۳۹;ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران&#۳۹; خلاصه کرد و اظهار داشت که ایران در سال ۲۰۱۳ هم‌زمان با ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای باقدرت های جهانی، درباره حل‌وفصل این پرونده با آژانس مذاکره کرد.

وی افزود که پس از مذاکرات فشرده‌ای که میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برگزار شد، این نهاد بین‌المللی آخرین ارزیابی خود را درباره ماهیت برنامه هسته‌ای ایران در قالب یک گزارش منتشر و تصریح کرد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هیچ &#۳۹;شواهد معتبری&#۳۹; مبنی بر تلاش ایران برای ساخت سلاح اتمی در اختیار ندارد.

بعیدی نژاد اضافه کرد که این گزارش متعاقباً به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه و متعاقب آن قطعنامه‌ای به تصویب رسید که پرونده &#۳۹;ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران&#۳۹; برای همیشه مختومه شود.

بر همین اساس به گفته وی، کسی در دنیا از ادعاهای تکراری نتانیاهو درباره برنامه هسته‌ای ایران متعجب نشد.

به گزارش ایرنا، نخست‌وزیر رژیم اشغالگر قدس دوشنبه‌شب در اقدامی نمایشی، مدعی شد اسنادی در اختیار این رژیم است که نشان می‌دهد ایران پیش از برجام، برای رسیدن به تسلیحات هسته‌ای تلاش می‌کرده و پس‌ازاین توافق، آن فعالیت‌ها را به‌صورت مخفیانه ادامه می‌دهد. این در حالی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از روز اجرای برجام در ۱۷ ژانویه ۲۰۱۶ (۲۷ دی ۱۳۹۴) تاکنون دست‌کم ۱۰ بار پایبندی کامل ایران به توافق هسته‌ای را تائید کرده است.

شایان‌ذکر است که در نشست خبری امروز در سفارت کشورمان، خبرنگارانی از گاردین، دیلی تلگراف، ایندیپندنت، آی تی وی، اسکای نیوز، تایمز، فایننشال تایمز و کریستین ساینس مانیتور حضور داشتند.

بعیدی نژاد در ادامه این نشست خبری به سووالات خبرنگاران حاضر در جلسه با محور بررسی احتمالات خروج آمریکا از برجام پاسخ داد.

او در بخشی از اظهارات خود هشدار داد که اگر آمریکا از برجام خارج شود ایران نیز می‌تواند دوباره به شرایط پیش از برجام بازگردد و غنی‌سازی ۲۰ درصد را از برگیرد.

ترامپ قرار است ۲۲ اردیبهشت درباره ماندن یا خروج واشنگتن از برجام تصمیم‌گیری کند. او پیشتر به‌طرف های اروپایی هشدار داده بود اگر آنچه وی ایرادهای برجام می‌داند برطرف نشود، از این توافق خارج خواهد شد.

این در حالی است که فرانسه، انگلیس و آلمان در کنار چین و روسیه بر حفظ برجام تأکید کرده‌اند.

متحدان اروپایی آمریکا در هفته‌های اخیر تلاش مضاعفی برای ماندن واشنگتن در برجام داشته‌اند. امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در روزهای گذشته با سفر به آمریکا پویشی را برای جلوگیری از لطمه زدن ترامپ به برجام آغاز کردند.