ایندپندنت گزارش داد، مایک پامپئو، وزیر امور خارجه جدید آمریکا در سخنانی خطاب به جمعی از کارمندان وزارت خارجه این کشور، گفت: من می‌دانم شما تصمیم گرفته‌اید که به عنوان یک کارمند امور خارجه یا کارمند دولت در اینجا و یا در سمت‌های دیگر کار کنید چون شما وطن‌پرست و آمریکایی‌های بزرگ هستید و اینکه می‌خواهید تبدیل به بخش مهمی از چهره آمریکا در مقابل جهان شوید و ماموریت من این است که شما را بدین منظور رهبری کرده و به شما اجازه دهم که این کار را انجام دهید.

او در سخنرانی معارفه خود در مقر وزارت امور خارجه آمریکا ضمن تقدیر از دانش کارشناسی کارمندان این وزارتخانه، گفت: یگان دیپلماتیک آمریکا باید در هر گوشه و در هر قطعه از جهان حضور داشته باشد و ماموریت‌ها را به نمایندگی از این کشور اجرا کند و این وظیفه خاضعانه و شرافتمندانه من است به شما برای این منظور کمک کنم.

پامپئو تا بیش از انتصاب به عنوان وزیر امور خارجه جدید آمریکا و جانشینی رکس تیلرسون در این سمت مدیریت سازمان سیا را بر عهده داشت و چندی پیش از سوی سنا برای این سمت تایید شد.

این در حالی است که برخی منتقدان در آمریکا نسبت به حمایت‌هایی که او پیشتر از جنگ‌طلبی و مداخله‌های نظامی در جهان داشته اظهار نگرانی کرده‌اند. با این حال گفته شده که دیدگاه‌های پامپئو در خصوص سیاست خارجی تا حد زیادی با دیدگاه‌های ترامپ هم راستا است.