هیل گزارش داد، جان کری، وزیر پیشین  امور خارجه آمریکا در واکنش به ادعاهای اخیر بنیامین نتانیاهو در مورد ایران گفت: صحبتهای اخیر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نشان داد که توافق هسته‌ای با ایران (برجام) چقدر ضروری بود؛ صحبت‌هایی که در آن ادعا شد تهران به شکلی پنهانی به دنبال گسترش سلاح‌های خود بود.

وی افزود: هر کدام از جزئیاتی که نتانیاهو ارائه کرد دلیلی بود برای اینکه جهان با هم متحد شود تا تحریم‌ها و مذاکرات علیه ایران را در پیش بگیرد، چرا که تهدید واقعی بود و باید متوقف میشد.

وزیر پیشین امور خارجه آمریکا افزود: توافق هسته‌ای نتیجه بخش بوده است. این دلیلی است برای اینکه کارشناسان امنیتی اسرائیل علنا درباره آن صحبت میکنند.

جان کری مدعی شد: پیش از دستیابی به توافق هسته ای با ایران در سال ۲۰۱۵ میلادی، ایران بدون پاسخگویی یا شفافیت قادر بود به گسترش سلاح‌های خود ادامه دهد.

او افزود: توافق را پاره کنید و شما از فردا به نقطه اول (وضعیت قبل از توافق) باز خواهید گشت.

به گزارش ایسنا، اظهارات نخ نما و دروغین نتانیاهو واکنش‌های منفی بین المللی را در پی داشته است.

 آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای در این باره اعلام کرد: آژانس هیچ نشانه معتبری دال بر فعالیت‌های مرتبط با توسعه یک چاشنی انفجاری هسته‌ای پس از سال ۲۰۰۹ در ایران پیدا نکرده است. با توجه به این گزارش مدیرکل آژانس، شورای حکام نیز اعلام کرد که بررسی این مساله به پایان رسیده است.

همچنین همچنین ولادیمر پوتین رییس جمهور روسیه در یک گفت‌وگوی تلفنی با نتانیاهو  موضع روسیه در قبال برجام را مبنی بر اینکه این توافق دارای اهمیت زیادی برای ثبات و امنیت بین‌المللی است مورد تاکید قرار داد و گفت که توافق باید از سوی تمام امضاکنندگان اجرا شود.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز در واکنش به این ادعاها در توییتر خود نوشت: ترامپ برای فسخ برجام متوسل به اتهامات کهنه‌ای شده که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیشتر به آنها رسیدگی کرده است.

وی افزود: چوپان دروغگو زمان این افشاگری ادعایی را برای چند روز قبل از ۱۲ می هماهنگ کرده بود.