خبرگزاری فرانسه گزارش داد، این رزمایش در حالی قرار است برگزار شود که روند نزدیک شدن روابط دو کره و برقراری مناسبات میان آنها بیشتر از هر زمان دیگری بهبود یافته است.

آخرین بار در ماه دسامبر زمانی که سئول و واشنگتن اقدام به برگزاری گسترده‌ترین رزمایش هوایی مشترک تاریخ خود، آن هم چند روز بعد از آزمایش یک موشک بالستیک از سوی کره شمالی کردند، جنگنده‌های F-۲۲ موسوم به جنگنده‌های "رپتور" وارد کره جنوبی شده بودند.

معمولا در گذشته کره شمالی واکنش خشمگینانه‌ای به استقرار جنگنده‌های رادارگریز آمریکایی در شبه جزیره کره نشان داده و این نگرانی را داشته که این جنگنده‌ها برای حملات هدفمند و دقیق علیه رهبران و تاسیسات راهبری‌اش مورد استفاده قرار بگیرند.

روز یکشنبه رسانه‌های کره جنوبی گزارش دادند که هشت فروند از جنگنده‌های رادارگریز F-۲۲ آمریکا وارد یک پایگاه هوایی در "گوانگجو" در جنوب این کشور شدند.

قرار است در تاریخ ۱۱ مه رزمایش هوایی مشترک آمریکا و کره جنوبی موسوم به رزمایش "مکس تاندر" آغاز شده و دو هفته به اجرا در آیند.

گزارش شده که نزدیک به ۱۰۰ فروند هواپیمای نظامی دو کشور در این رزمایش شرکت خواهند کرد.

وزارت دفاع کره جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد: رزمایش "مکس تاندر" مدت‌ها پیش از نشست‌های برنامه ریزی شده اخیر آمریکا و کره شمالی برنامه‌ریزی شده است.

این وزارتخانه در بیانیه خود از رسانه‌ها خواست تا از تولید گزارش‌های مبتنی بر گمانه زنی درباره مقاصد استقرار این ادوات در حاشیه این رزمایش عادی خودداری کنند.

یک روزنامه محافظه کار کره جنوبی به نام چوسان ایلبو پیشتر ادعا کرده بود که ظاهرا هدف از استقرار این جنگنده‌های رادارگریز افزایش فشار ها بر کره شمالی در آستانه نشست میان دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی است.

اخیرا اعلام شد روستای مرزی پانمونجوم واقع در منطقه غیرنظامی شده در مرز دو کره که اخیرا میزبان نشست تاریخی رئیس جمهور کره جنوبی و رهبر کره شمالی بود به عنوان محل احتمالی برگزاری نشست ترامپ و کیم جونگ اون مطرح شده است.

چوسان ایلبو همچنین در گزارش خود نوشت که یکی دیگر از اهداف احتمالی ورود جنگنده‌های F-۲۲ به کره جنوبی تقویت تدابیر امنیتی در صورت برگزاری نشست رهبران آمریکا و کره شمالی در پانمونجوم است.