اقدام نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی علیه ایران، بار دیگر سوژه دنیا و فضای مجازی شد، در این میان بازتاب مواضع اروپا در خور توجه بود؛ کشورهای عضو پنج به علاوه یک قاطعانه اظهارات نخست وزیر اسرائیل را رد کردند حتی آمریکا هم مجبور شد بیانیه خود را پس بگیرد.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی شاید گمان می کرد سایر کشورهای جهان هم مانند آمریکا قرار است با او همراهی کنند که دیشب در برنامه ای تلویزیونی و نمایش چندهزارکاغذ و سی دی مدعی شد ایران فعالیت مخفیانه برای ساخت تسلیحات هسته ای دارد تا از این طریق یک جنجال تازه جهانی علیه تهران را کلید زده باشد. اما این بار اینطور نشد و نخستین واکنش های از جمله کشورهای اروپا در تضاد و تقابل با ادعای نتانیاهو قرار داشت.

بنیامین نتانیاهو با حضور در وزارت دفاع رژیم صهیونیستی چند قفسه زونکن سند و مدرک را همراه خود به یک برنامه زنده تلویزیونی برد و مدعی شد سازمان اطلاعات این رژیم توانسته ۵۵ هزار پرونده را درباره برنامه های ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای به دست آورد.

ادعای وی با ارایه تصویر سوله ای در منطقه شورآباد تهران همراه بود که مدعی شد اسناد و مدارک فعالیت های هسته ای در این سوله نگهداری می شود.

خبرگزاری ایرنا در گزارشی از بازتاب این نمایش می نویسد:

آغاز سریع موضع گیری ها علیه نتانیاهو

 

هنوز سخنرانی نتانیاهو ادامه داشت که موضع گیری ها هم ابتدا از سطح رسانه ها شروع شد و سپس به مقام های رسمی کشورها رسید. بسیاری از خبرنگاران و نیز کارشناسان در گفت وگو با شبکه های مختلف تلویزیونی و خبرگزاری های مطرح همان دیشب ادعای نتانیاهو را رد کردند و آن را غیرواقعی خواندند.

ازجمله «جولیان بورگر» خبرنگار روزنامه گاردین که توییت کرد: ادعای تازه نتانیاهو بی‌اساس، قدیمی و براساس مدارکی است که پیش از سال ۲۰۱۱ مورد ادعای آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار داشته و دیگر خبری از آن نیست.

«کارل بیلت» رئیس شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا و نخست وزیر سابق سوئد نیز در توئیتی نوشت: نخست وزیر اسرائیل هیچ شاهد و سند جدیدی مبنی بر فعالیت های هسته ای ایران ارائه نکرد.

موضع گیری و عقب نشینی آمریکا

 

نخستین و تنها کشوری که سعی کرده تاکنون همراهی خود را با نتانیاهو نشان دهد آمریکا بود که مرور آنچه ازطریق این کشور در بیانیه ای اتفاق افتاد هم خود قابل تامل است؛ کاخ سفید ابتدا در بیانیه ای با تایید ادعای نتانیاهو اعلام کرد: این شواهد با آنچه ایالات متحده از مدت ها پیش می دانست منطبق است و جزییاتی جدید و متقاعد کننده از تلاش ایران برای تولید تسلیحات هسته ای قابل حمل با موشک به دست می دهد.

اما هنوز چند ساعت بیشتر از صدور این بیانیه نگذشته بود که کاخ سفید در یک عقب نشینی بی سرو صدا نسخه اصلاح شده بیانیه را جایگزین و برای توجیه این اصلاحیه نزد افکارعمومی ازطریق یکی از مقام های کاخ سفید در گفت وگو با خبرنگار شبکه آمریکایی ان بی سی اعلام کرد که علت این اقدام اصلاح خطای اداری بوده است.

در بیانیه کاخ سفید جمله «ایران برنامه مخفیانه تسلیحات هسته ای دارد» به «برنامه مخفیانه تسلیحات هسته ای داشت» تغییر یافت؛ ادعاهایی که گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی بی اساس بودن آن را اثبات کرده است.

واکنش قاطع اتحادیه اروپا

 

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به ادعای تازه نتانیاهو گفت: برجام براساس راستی آزمایی و نظارت برحقایق استوار و آژانس ۱۰بارپایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرده است.

فدریکا موگرینی که برای شرکت در نشست چهارجانبه مذاکرات لیبی به قاهره رفته است در پاسخ به پرسش خبرنگاران دراین باره افزود:

آژانس تنها سازمان بی طرف و بین المللی مسئول نظارت بر تعهدات هسته ای ایران است.

وی تاکید کرد: برجام بر اساس فرض حسن نیت یا اعتماد استوار نیست بلکه بر اساس تعهدات واقعی، سازکارهای راستی آزمایی و نظارت بسیار دقیق بر حقایق استوار است که توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام می شود.

وی ادامه داد: در هر صورت اگر هر یک از طرف ها یا هر کشوری اطلاعاتی از عدم پایبندی - از هر نوعی - در اختیار دارد می تواند و بایداز طریق سازوکارهای مناسب، مشروع و به رسمیت شناخته شده یعنی آژانس بین المللی انرژی اتمی و کمیسیون مشترک ناظر بر اجرای برجام که من ریاست آن را بر عهده دارم، به جریان اندازد. ما سازوکارهایی برای رسیدگی به نگرانی ها داریم.

موضع محکم لندن

 

انگلیس هم جزو نخستین کشورهایی بود که در این زمینه موضع گرفت، سخنگوی دولت این کشور تاکید کرد: نظام بازرسی توافق شده در برجام راهکاری قوی و جامع برای راستی آزمایی پایبندی ایران به تعهداتش به شمار می‌رود.

وی بابیان اینکه انگلیس هرگز درباره برنامه‌های هسته‌ای ایران ساده‌لوحانه برخورد نکرده، تأکید کرد که نظام بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی راهکاری حیاتی و مهم برای راستی آزمایی پایبندی ایران به برجام و اینکه برنامه هسته‌ای این کشور برای مصارف مسالمت‌آمیز است، به شمار می‌رود.

واکنش برلین

آلمان دیگر کشور اروپایی بود که موضع گیری در برابر ادعای نتانیاهو را به تاخیر نیانداخت و سعی کرد همان زمان واکنش نشان دهد. یکی از سخنگویان دولت آلمان با اعلام اینکه توافق هسته ای در برگیرنده اجرای یک سامانه نظارتی بی سابقه، قوی و کامل است که توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی امضا شد اعلام کرد: برلین اطلاعات ارایه شده از سوی نتانیاهو را تحلیل خواهد کرد.

ادعایی کهنه اما در زمانی خاص

نخست وزیر رژیم صهیونیستی در سال1391 هم در سازمان ملل با نشان دادن یک بمب نقاشی شده روی کاغذ سوژه طنز رسانه های جهان شده بود زیرا همان زمان بسیاری از کشورهای جهان دربرابر ادعای او موضع مخالف و حتی طنزآمیز گرفتند.

به دنبال ادعاهای تازه نتانیاهو، سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان با یادآوری چنین ادعایی که قبلا توسط منافقین مطرح و دستمایه ادعاهای دیگر کشورها علیه ایران و طرح موضوع PMD مبنی بر اینکه تهران دنبال ساخت سلاح بوده است شده بود گفت: آنچه از نتانیاهو دیدیم نمایشی بچگانه و مسخره بود که در سال های گذشته نیز شاهد آن بودیم و پیش از این از سوی گروهک منافقین اجرا می شد.

وی افزود: اینکه نتانیاهو ۱۰ روز مانده به اعلام تصمیم رئیس جمهوری آمریکا درباره برجام این نمایش را اجرا می‌کند، مشخص است یک تئاتر طراحی شده برای تاثیرگذاری در تصمیم دونالد ترامپ است یا اینکه به دنبال صحنه‌سازی برای از بین بردن برجام هستند و جالب اینکه همه در این رابطه بسیج شده‌اند و رژیم صهیونیستی در بالاترین سطح به صحنه آمده است.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه برای همه سناریوها آمادگی داریم گفت: نفس این ادعاها و اقدامات نشان می‌دهد تا چه اندازه آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی از برجام و شرایطی که این توافق برای ایران ایجاد کرده است، نگران و عصبانی هستند.

اظهارات تکراری نخست وزیر رژیم صهیونیستی در حالی مطرح شده است که رهبر معظم انقلاب اسلامی به‌عنوان بالاترین مقام جمهوری اسلامی ایران، استفاده از سلاح هسته‌ای را حرام شرعی اعلام کرده‌اند.

ترامپ قرار است ۲۲ اردیبهشت درباره تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران تصمیم‌گیری و خروج یا ماندن کشورش در برجام را اعلام کند.

هفته گذشته رئیس جمهوری فرانسه و نیز صدراعظم آلمان در سفر به آمریکا بر ضرورت حفظ برجام تاکید و تلاش کردند که ترامپ را به حفظ برجام متقاعد کنند.

روز گذشته دفتر نخست‌وزیر انگلیس نیز با صدور بیانیه ای ضمن تاکید بر حفظ توافق هسته ای ایران، اعلام کرد که سران انگلیس، فرانسه و آلمان توافق دارند برجام همچنان بهترین گزینه است.

پیشتر هم موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر ضرورت حفظ برنامه جامع اقدام مشترک تاکید کرده بود.

آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز تاکنون و بعد از توافق هسته ای سال 2015 در 10 گزارش خود پایبندی ایران به این توافق را تایید کرده است.

به گزارش خبرآنلاین مقامات کشورمان خصوصا دکتر ظریف وزیر امور خارجه و همچنین معاون او به اظهارات فکر نشده نتانیاهو پاسخ دادند.

ظریف در واکنش به این نمایش نتانیاهو را چوپان دروغگو خواند و گفت: پسری که‌ نمی تواند فریاد در مورد گرگ را متوقف کند (چوپان دروغگو) دوباره دست به کار شد. از تکرار افتضاح مجمع نگران نیستیم. برخی از مردم را فقط چند بار می توان فریب داد.

همچنین معاون حقوق وزیر خارجه دکتر عباس عراقچی در واکنش به اظهارات گستاخانه نخست وزیر اسرائیل گفت: نمایش نتانیاهو مضحک بود.آنچه از نتانیاهو دیدیم یک نمایش بچگانه و مسخره بود که در سال های گذشته نیز شاهد آن بودیم و پیش از این از سوی گروهک منافقین اجرا می شد.

در همین رابطه سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان نیز رویه نتانیاهو را شارلاتانیزم نامید و عنوان کرد: سران رژیم صهیونیستی بقای 'رژیم نا مشروع و دروغ بنیان' خود را در تهدید انگاری دیگران با استفاده از شارلاتانیسم نخ نمای عصر جاهلیت و بی خبری افکار عمومی جهانیان می بینند که بیهودگی و بی ثمری آن بیش از پیش آشکار است.‌

اما کارشناسان چه می گویند؟

 

در این رابطه خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد: گروهی از کارشناسان در مصاحبه با این خبرگزاری ادعاهای بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی را علیه ایران مبنی بر تداوم برنامه تسلیحات هسته ای این کشور، اهانت به عملکرد بازرسان بین المللی و صداقت آژانس بین المللی انرژی هسته ای توصیف کردند که بارها اعلام کرده اند هیچ مدرکی دال بر این گونه فعالیت ها در ایران پیدا نکرده اند.

به موجب این گزارش که خبرگزاری صدا و سیما آن را منتشر کرده است، مروه عثمان تحلیلگر امور سیاسی در مصاحبه با این خبرگزاری  از تلاشهای دولت اسرائیل برای ترویج و القای یک روایت نادرست از توافق هسته ای ایران در آستانه تصمیم ترامپ درباره برجام انتقاد کرد. 

وی گفت:‌ حتی دانشجویان تازه کار و سال اولی من ارائه ای بهتر از نتانیاهو دارند. مروه عثمان گفت اگر ادعاهای نتانیاهو حقیقت داشته باشد یعنی اینکه ایران مفاد توافق هسته ای با پنج به علاوه یک را نقض کرده است، طرح ادعاهای نتانیاهو در این باره برای همه ما خنده آور بود ، حرفهای او برای همه ما زنگ تفریح و سرگرم کننده بود ولی اگر واقعا بخواهیم صادق باشیم باید بگوییم حرفهای یک ربع بیست دقیقه ای نتانیاهو اهانت آمیز ترین اظهاراتی بود که تاکنون علیه آژانس بین المللی انرژی اتمی شنیده ایم.

نتانیاهو با این حرفها اساسا می خواست بگوید همه بازرسان تیم تحقیقاتی  که در چارچوب تلاش برای اجرای توافق هسته ای به ایران رفته بودند یا دروغگو هستند یا احمق. و این همه چیزی بود که نخست وزیر اسرائیل سعی داشت بگوید.»‌

مروه عثمان تصریح کرد: «‌ آیا واقعا نتانیاهو فکر می کند با  طرح چنین حرفها و ادعاهایی می تواند علیه ایران یا حضور ایران در سوریه جنگ راه بیندازد. نتانیاهو یا اسرائیل اگر نه در هفت سال گذشته دست کم در شش سال گذشته به صورت بی وقفه سوریه را هدف حملات خود قرار داده است ولی باید با استناد به شواهد مستدل گفت که تاره ترین حملات با تسلیحات جدید صورت گرفته است.»‌وی افزود: «به ویژه تسلیحاتی که در حمله به تیپ ۴۷ ارتش سوریه  صورت گرفت، مشابه تسلیحاتی بود که یا در آنها از اورانیوم ضعیف شده یا اورانیوم غنی شده استفاده شده است.»‌مروه عثمان گفت : «‌روشن است اسرائیلی ها در طول دو هفته گذشته وحشی شده اند آنها می خواهند ایران را به نشان دادن واکنش تحریک کنند.»

وهم و خیال امریکا

مدیا بنجامین یکی دیگر از فعالان سیاسی نیز در مصاحبه با اسپوتنیک گفت: «متاسفانه ما شاهد تکرار تاریخ فاجعه بار هستیم، جایی که آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی جملگی سعی دارند تا واقعیات و حقایق را به گونه ای جلوه دهند که جنگی را که خودشان مایل به راه اندازی آن هستند، به نحوی توجیه کنند. »‌وی گفت: «ما شاهد بوده ایم که مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا و جان بولتون مشاور امنیت ملی این کشور از سالها پیش درباره لزوم بمباران ایران حرف زده اند.

بولتون پیشتر گفته بود برای خلاص شدن از شر بمبهای ایران باید ایران را بمباران کرد.  آنها فکر می کنند که چون اقتصاد ایران در شرایط کنونی ضعیف شده است - که این هم کار خودشان و کار آمریکاست - زمان مناسبی است که به ایران حمله و ضربه وارد شود. و من فکر می کنم آنها در وهم و خیالات خود گرفتار شده اند، چنانچه در سال ۲۰۰۲ نیز دچار توهم بوده اند و فکر می کردند به آسانی  صدام را در عراق سرنگون می سازند و می توانند یک دولت جدید در این کشور بر مسند قدرت بیاورند.»