دومین هفته از نشست کمیته مقدماتی کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترس سلاح‌های هسته‌‌ای جهت بررسی وضعیت خلع سلاح هسته‌‌ای، منع گسترش سلاح‌های هسته‌‌ای و استفاده صلح‌‌‌آمیز از انرژی هسته‌‌ای به عنوان سه ستون اصلی معاهده در ژنو در حال برگزاری است. 

در نشست امروز تحت دستورکار عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌‌‌ای، رضا نجفی ضمن تاکید بر پایبندی کامل جمهوری اسلامی ایران به تعهداتش تحت معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌‌ای گفت: تا زمانی که سلاح‌های هسته‌‌ای وجود دارند، خطر گسترش این سلاح‌ها چه از طریق انتقال به کشورهای دیگر و چه از طریق ارتقا و تولید بیشتر این سلاح‌ها توسط کشورهای دارنده همچنان وجود دارد.

وی ادامه داد: سلاح‌های ضدبشری که برای اولین بار آمریکا آنها را در خلال جنگ جهانی دوم، تولید، آزمایش و استفاده کرد،  به صورت زنجیروار اشاعه یافتند و طی هفتاد سال گذشته تهدید جدی علیه بشریت ایجاد کرده‌‌اند. 

سفیر ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با بیان اینکه تنها راه جلوگیری از اشاعه این تسلیحات نابودی کامل آنها است که کشورهای هسته‌ای در نقض تعهدات‌شان تحت NPT این تسلیحات را همچنان حفظ و ارتقا می‌‌دهند، اظهار داشت: استقرار تسلیحات هسته‌‌ای توسط آمریکا در اروپا تحت چتر هسته‌‌‌ای ناتو، کمک به رژیم صهیونیستی برای ساخت و آزمایش سلاح‌های هسته‌‌‌ای، کمک هسته‌‌‌ای به کشورهای خارج از معاهده همچنین نقض صریح NPT است. 

وی افزود: برنامه تسلیحات هسته‌‌‌ای رژیم صهیونیستی نتیجه اعمال استاندارد دوگانه توسط برخی از کشورهای هسته‌‌ای به ویژه آمریکا است، که نقض فاحش کلیه هنجارهای عدم اشاعه است که این کشورها از نظر قانونی متعهد به اجرای آنها هستند. 

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین اضافه کرد: اقدامات عدم اشاعه همچون تقویت نظام پادمان آژانس و رژیم کنترل صادرات باید در تطابق با حق غیرقابل انکار کشورها استفاده صلح‌‌‌آمیز از انرژی هسته ای باشد.

در این نشست اکثر کشورهای عضو ضمن ابراز ناخرسندی از عدم پیشرفت در خلع سلاح هسته‌‌ای و تلاش کشورهای دارنده عضو سلاح هسته‌‌‌ای برای محروم کردن کشورها از استفاده صلح‌‌‌آمیز از انرژی هسته‌ای، از این کشورها درخواست کردند که به تعهدات خود پایبند بوده و طبق ماده ۶ NPT با حسن نیت به سوی خلع سلاح کامل هسته‌ای حرکت کنند. 

لازم به ذکر است کنفرانس بازنگری NPT هر پنج سال یکبار برای بررسی پیشرفت اهداف معاهده به ویژه خلع سلاح هسته‌‌ای برگزار می‌شود. این نشست کمیته مقدماتی جهت آماده‌سازی مباحث برای دهمین کنفرانس بازنگری NPT است که قرار است در سال ۲۰۲۰ برگزار شود.

تاکنون چندین کنفرانس بازنگری به دلیل عدم پایبندی کشورهای هسته‌ای به ماده ۶ معاهده و فقدان پیشرفت در خلع سلاح هسته‌ای به شکست انجامیده‌اند. کشورهای هسته‌ای جهت انحراف افکارعمومی از خطر زرادخانه‌های تسلیحات هسته‌‌ای تلاش می‌کنند تا با ایجاد بحران‌های ساختگی و بزرگنمایی موضوعات مختلف از تمرکز جامعه جهانی بر خطر عظیمی که تسلیحات هسته‌‌ای این کشورها برای جامعه بشریت ایجاد کرده است، منحرف کنند.