بیش از هفت ماه از فصل زراعی ۱۳۹۷-۱۳۹۶ گذشت و بالاخره سازمان برنامه و بودجه کشور پنجم اردیبهشت ماه امسال طی نامه‌ای نرخ خرید تضمینی محصولات زراعی، برگ سبز چای، پیله تر ابریشم و محصولات باغی را به وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ کرد.

بر اساس جدول ابلاغ شده نرخ خرید تضمینی بسیاری از محصولات مختلف از جمله گندم، جو، برنج، سیب‌زمینی، پیاز و ... بدون تغییر نسبت به سال زراعی گذشته اعلام شدند.

این در حالی است که بر اساس قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی دولت باید هر ساله نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی را قبل از آغاز فصل کشت و با در نظر گرفتن نرخ تورم سالانه و اعمال میزان تاثیر آن در قیمت تمام شده محصولات مختلف مورد اشاره در این قانون اعلام کند که به معنی افزایش قیمت در هر سال است.

البته طی ماه‌های گذشته حجتی به عنوان مخالف ثابت نگه داشتن قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی زراعی به ویژه گندم در جلسات متعددی مخالفت خود را اعلام کرده بود و مسئولان وزارت جهاد کشاورزی یکی از دلایل تاخیر در ابلاغ این نرخ‌ها را همین رویکرد این وزارتخانه می‌دانستند اما به نظر می‌ رسد زور وزارت جهاد کشاورزی به دولت نرسید و باید ببینیم که کشاورزان چه واکنشی نسبت به این مصوبه دولتی نشان می‌دهند.