چند روز پیش خبری با تیتری درباره مشایی در برخی رسانه‌ها منتشر شد. این ذهنیت زمانی ایجاد شد که روح‌ا... احمدزاده‌ کرمانی، معاون سابق محمود احمدی‌نژاد و رئیس سازمان میراث فرهنگی و از احتمال صدور حکم ارتداد برای اسفندیار رحیم‌مشایی خبر می‌داد.

به گزارش نامه نیوز او در این مطلب نوشته بود: «شنیده‌ها حکایت از اتهامات سنگین امنیتی در پرونده یکی از اعضای اصلی جریان انحرافی دارد. همچنین وجود برخی از اسناد و مدارک و اقاریر، احتمال صدور حکم ارتداد را در خصوص این فرد افزایش داده است».

دشمنی

معاون تشریفات و مراسم نهاد ریاست‌جمهوری و استاندار ایلام در دولت احمدی‌نژاد و از نزدیکترین یاران احمدی‌نژاد توضیحاتی درباره رئیس دولت‌های نهم و دهم داد. او معتقد است: «احمدی‌نژاد خودش را فدای مشایی و بقایی نکرد، این دو نفر را قرباتی خودش کرد. مشایی و بقایی برای احمدی‌نژاد ابزار هستند» 

مجتبی اعلایی گفت: «در بحث آقای احمدی‌نژاد در طرفداری و انتقاد به‌شدت افراط و تفریط می‌شود فکر می‌کنم رویکرد مقام معظم رهبری هم همین‌طور باشد که اعتدال را در برخوردها سفارش ‌کنند.» او در بخشی از این مصاحبه به ذکر خاطراتی از مردم‌داری و توجه احمدی‌نژاد به محرومان، مبارزه او با استکبار و ... پرداخت اما وقتی شرایط مشایی و بقایی اینگونه شد، چنین گفت: «بعد از انتخابات 96 و از چند ماه قبلش دشمن شماره یک آقای احمدی‌نژاد کاملا لاریجانی‌ها شدند، یعنی لاریجانی‌ها جای استکبارستیزی را در میدان سیاسی ایشان گرفتند و جای انقلاب، دوستان انقلابی، ولایت فقیه و حزب‌اللهی‌ها را آقایان مشایی و بقایی گرفتند. 

البته نمی‌خواهم آقایان مشایی و بقایی را تحلیل کنم، انسان‌های قابل احترام و خوبی هستند، منتهی خود شما (احمدی‌نژاد) این بنیان را غلط می‌دانستید که ما خویش‌گرایی، حزب‌گرایی و قبیله‌گرایی کنیم. ما آرمان داریم و متاسفانه شما همه آنها را به هم ریختید. در این میدانی که دشمنش به جای استکبار می‌شود لاریجانی‌ها و دوستش به جای انقلاب، حزب‌ا... و ولایت فقیه، مشایی و بقایی می‌شوند، منتقدش هم من می‌شوم.» البته مشخص است مخالفت اعلایی با لاریجانی‌ها شباهت زیادی به رفتار احمدی‌نژاد با روسای قوای مقننه و قضائیه دارد، بنابراین ظاهرا اظهارات اعلایی الهام گرفته از تلقین‌های احمدی‌نژاد است.

سلامتی!

او معتقد است: «آقای مشایی را سالم دیدم و نمی‌توانم بگویم اینها دستشان کج بوده، مثلا با آقای رحیمی برای چه آنگونه برخورد کردند که همه موضوعش 5‌میلیارد می‌شود آن را هم خودش استفاده نکرد، بعد بیایند و بگویند با دانه‌درشت‌ها برخورد کرده‌ایم، کل چیزی که از مجموعه درآوردند این موضوع (رحیمی) بوده که مصرف شخصی هم نکرده بلکه گرفته و به برخی نمایندگان مجلس داده تا هزینه کنند، البته خطاست و این را بد می‌دانم، اما اینکه شما آن را بردارید و دار دار کنید، چیز دیگری است، اختلاس نیست».

دور زدن!

البته معاون تشریفات و مراسم نهاد ریاست‌جمهوری دولت احمدی‌نژاد تنها از او و یارانش دفاع نمی‌کند بلکه خودش هم فریب خورده است چنان‌که توضیح می‌دهد: «من یکسالی پس از دولت دهم در جایی که آقای احمدی‌نژاد بر تبیین خط امام کار می‌کرد، کمکشان می‌کردم، آنجا آقای احمدی‌نژاد اصرار داشت که ما اصلا بر روی انتخابات کار نمی‌کنیم، به خود من گفتند بر روی تبیین خط امام و رهبری متمرکز شدم و دارم این مواضع را کار می‌کنم، منتها یک‌مرتبه در انتخابات حاضر شدند آقای احمدی‌نژاد که چنین موضعی را نسبت به ما داشت، یک‌مرتبه همه ما دور زده شدیم و در حوزه انتخابات یک‌مرتبه آقای بقایی طرح شد و بعد خود ایشان هم آمد.

این یعنی اینکه نه‌تنها به انتخابات فکر می‌کنند، بلکه به راهکارهایی فکر می‌کنند که نتوانند آنها را حذف کنند، این کار برای ما اصلا قشنگ نبود و من این را فریب خود ما می‌دانم.» او ادامه داد: «می‌خواهم آقای احمدی‌نژاد را متوجه کنم که شما یک سرمایه‌ای بودید برای انقلاب، ولی اولین ظلم را به خودت کردی، آن احمدی‌نژاد نستوه دشمن‌شکن را پشت در مجلس آوردید تا مثلا علیه لاریجانی‌ها شعار بدهد، این احمدی‌نژاد را تا این حد پایین آوردید، این اولین ظلم به خود شماست. شما (احمدی‌نژاد) چرا آرایش سیاسی خود را به هم زدید؟ شما زمانی اینقدر بیان لطیف و عاطفی به دیگران داشته و علاقه‌مند به کمک همه بودید، چرا یک‌مرتبه همه را حذف کردید و متمرکز بر روی دو نفر شدید؟ حتی ما را هم حذف کردید، دومین ظلم را به ما کردید. آقای نیکزاد و بسیاری از افرادی که تا آخرین روزها در کنار آقای احمدی‌نژاد بودند و از مواضع و شخصیتشان دفاع می‌کردند، خودشان نیز تعجب کردند چرا با این عزیزان مشورتی نشده است، این کار قشنگ و زیبنده چنین شخصیتی نیست. من احساس می‌کنم که من فریب خوردم، حتما دوستان من هم چنین احساس می‌کنند که کنار احمدی‌نژاد خالی شده است».