تحقیقات مشترک "ساندی تایمز" با دانشگاه "سوانسی" نشان می‌دهد، حدود ۶۵۰۰ حساب روسی پیام‌هایی در حمایت از حزب کارگر انگلیس منتشر کرده‌اند.

طبق گزارش آنها، بسیاری از حساب‌ها ربات‌های اینترنتی بودند که با استفاده از اسامی انگلیسی رای‌دهندگان را هدف پیام‌های سیاسی سازماندهی‌شده قرار دادند.

این یافته‌ها با ادعاهای مرتبط با نفوذ روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا در حمایت از دونالد ترامپ همخوانی دارد.

مت هنکوک، وزیر فرهنگ انگلیس این یافته‌ها را "بسیار نگران‌کننده" توصیف کرد و گفت: کاملا غیر قابل قبول است که یک کشور برای مداخله در انتخابات دموکراتیک کشور دیگر تلاش کند. شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی باید در راستای تامین امنیت گفتمان دموکراتیک ما و افشای آنچه می‌دانند، حرکت کنند.

چهره‌های علمی و فرهیختگان هشدار می‌دهند که یافته‌های مذکور ممکن است تنها نوک کوه یخ باشد. ساندی تایمز در گزارشی تاکید کرد، میزان حمایت‌های بالایی از حزب کارگر و جرمی کوربین، رهبر آن از سوی حساب‌های کاربری اجتماعی روس‌ها وجود داشته و از هر ۱۰ پیام ۹ مورد آن به حمایت از کمپین حزب کارگر مرتبط بود.   

تحقیقات نشان می‌دهد، ۸۰ درصد حساب‌ها چند هفته مانده به انتخابات پارلمانی هشتم ژوئن ایجاد شدند و در زمان‌های حساس کمپین بسیار فعال عمل کردند.

واکنش حزب کارگر

با این حال حزب کارگر انگلیس این گزارش‌ها را بی‌اساس دانسته و تاکید دارد از ماجرای حمایت اینترنتی روس‌ها در طول کمپین اطلاعی ندارد.

 این گزارش در شرایطی منتشر می‌شود که جرمی کوربین بابت عدم انتقاد از روسیه بر سر حمله به علیه جاسوس سابق روس با گاز اعصاب در سالزبری و نیز حمله شیمیایی ادعایی در حومه دمشق سکوت کرده است.