سی ان ان گزارش داد، رئیس‌جمهور آمریکا در جریان یک گردهمایی در میشیگان اعلام کرد که نشست احتمالی میان رهبران آمریکا و کره شمالی طی سه یا چهار هفته آتی صورت خواهد گرفت.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در شب ضیافت شام خبرنگاران کاخ سفید گفت: نشست احتمالی میان آمریکا و کره شمالی در آینده نزدیک صورت خواهد گرفت اما باید با جریان پیش برویم و ببینیم که چه پیش می‌آید.

وی افزود: من وارد این مسیر می‌شوم و اگر کارآمد نبود از آن خارج خواهم شد. به نظر من ما طی سه یا چهار هفته آینده یک نشست خواهیم داشت.

ترامپ در جریان این سخنرانی خودش را با جان کری، وزیر امور خارجه سابق آمریکا که به مذاکرات برای دستیابی به توافق اتمی ایران کمک کرده بود، مقایسه کرد؛ توافقی که ترامپ بارها از آن انتقاد کرده است.

ترامپ اوایل روز شنبه در جریان تماس تلفنی با مون جائه این، رئیس‌جمهور کره‌ جنوبی صحبت کرده بود و در جریان سخنرانی در این گردهمایی گفت: رئیس‌جمهور کره‌ جنوبی درخصوص پیشرفت‌ها با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی به من اطمینان داده است.

وی افزود: مون جائه این تاییدیه بسیار محکمی به ما داده است. هدف از این مذاکرات خلع تسلیحات اتمی شبه جزیره کره خواهد بود و می‌دانیم که پیش بینی رویدادهای آتی بسیار دشوار است.

ترامپ در ادامه گفت: نمی‌توانم از آینده و از اینکه چه اتفاق‌هایی خواهد افتاد به شما حرفی بزنم چراکه ما نیز حقیقتا از آن مطلع نیستیم.

در یک اقدام تاریخی کیم جونگ اون روز جمعه از منطقه غیرنظامی که شبه جزیره کره را به دو بخش تقسیم کرده عبور کرد و با مون جائه این دیدار کرد؛ رویدادی که نخستین دیدار رودرروی رهبران دو کره از سال ۲۰۰۷ میلادی محسوب می‌شود.

به دنبال این دیدار رهبران دو کره بیانیه‌ای منتشر کرده و خواستار پایان رسمی جنگ کره و آغاز عصری جدید برای صلح در شبه جزیره کره شدند.