سی ان بی سی گزارش داد، مصرف کنندگان چینی در سه ماه اول سال جاری تنها ۹۱ میلیون تلفن را خریداری کردند. آخرین باری که تعداد فروش کم بود در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۳ بود.

تحلیلگر کانالیس این روند کاهش را پیش بینی کرده بود ، اما پیش بینی نکرد که این کاهش بسیار بزرگ خواهد بود.

این گزارش به این ترتیب است که سامسونگ، بزرگترین سازنده گوشی های هوشمند در جهان، رکورد درآمد سه ماهه خود را در روز پنج شنبه افزایش داد وگزارش داد که  نسبت به سال قبل ۵۲ درصد افزایش داشته است اما  این شرکت کره جنوبی همچنین هشدار داد که "تقاضای شدید" برای گوشی های هوشمند، درآمدهای آتی را کاهش می دهد.

درحال حاضر این افت فروش سامسونگ در چین ضربه بزرگی برای این شرکت است ، این شرکت در سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ تنها ۲ میلیون دستگاه را در چین فروخت، که نسبت به مدت مشابه سال قبل به بیش از ۵۰ درصد کاهش داشته است.

کانالیس گفت : اپل هم سهم بازار چین را از دست داده است به طوری که از جایگاه چهارم به پنجم لغزش پیدا کرده است.این شرکت تحقیقاتی حاضر به گفتن اینکه چه میزان از دستگاه های اپل در چین فروخته شده است نبود، اما گفت که این فروش این شرکت در سه ماهه سوم کاهش چشمگیری داشته است..

هواوی یکی از تنها دو شرکت بود که از روند نزولی در امان ماند. این سازنده گوشی هوشمند چینی۲ درصد افزایش فروش پیدا کرده است.هواوی یکی از تنها دو شرکت بود که از روند نزولی در امان ماند. این سازنده گوشی هوشمند چینی۲ درصد افزایش فروش پیدا کرده است.

این شرکت بالاترین  بازار فروش را در رقابت گوشی های هوشمند محلی اپو ،ویوو  وزیامی دارا می باشد.کانالیس پیش بینی می کند رشد در بازار گوشی های هوشمند در سه ماه آینده به لطف گوشی های ویوو و آپو دوباره به دست می آید، این احتمالا تنها نقطه روشن برای سال خواهد بود . کانالیس گفت:" ما پیش بینی می کنیم ... بازار چین در سال ۲۰۱۸ به طور کلی کاهش خواهد یافت".این به معنای سال ها عقب ماندگی است.