تحلیلگران و نظامیان آمریکا نسبت به حمله الکترومغناطیسی کره شمالی به آمریکا هشدار دادند.

 «جیمز استاوریدیس» دریادار بازنشسته آمریکا و از فرماندهان سابق ناتو نسبت به خطر حمله الکترومغناطیسی کره شمالی هشدار داد.

این در حالی است که تحلیلگران آمریکا در کنگره این کشور نیز هشدار داده‌اند که در صورت موفقیت آمیز بودن این حمله، %۹۰ جمعیت آمریکا از بین می‌رود.

استاوریدیس در تحلیل خود عنوان کرده که در یک حمله الکترو مغناطیسی بعد از انفجار هسته‌ای سه موج حمله بر فراز آمریکا صورت می‌گیرد.

بر این اساس،  این سه موج حمله ابتدا سامانه‌های اطلاعاتی  و کنترلی چون تاسیسات آبرسانی، گرمایشی و تهویه را از بین می‌برد.

موج دوم این حمله کمی ضعیفتر از موج اول است و تنها یک میکرو ثانیه طول می‌کشد. در موج سوم که چند دقیقه طول می‌کشد، سامانه‌های تولید برق در سراسر کشور نابود می‌شوند. بنابراین موج‌های الکترو مغناطیسی یک و سه بزرگترین تهدید هستند که آمریکا را به مدت هفته‌ها ، ماه‌ها شاید ۱ تا ۲ سال از نعمت برق محروم می‌سازد.

استاوریدیس توصیه کرده که آمریکا باید با حفظ ذخایر موشک‌های بالستیک، توان دفاعی خود را افزایش داده، در ساخت موشک‌های بالستیک جدید سرمایه گذاری کرده و بر ساخت سامانه‌های هشدار اولیه به ویژه در فضا تمرکز نماید.

این نظامی سابق ارشد آمریکا افزود که حمله محتمل الکترو مغناطیسی کره شمالی به آمریکا یا از موشک بالستیک و یا از یک ماهواره در حال چرخش در مدار زمین مجهز به کلاهک اتمی صورت می‌گیرد.

«پیتر وینستن پری» تحلیلگر سابق سیا نیز گفت که در صورت بروز چنین حمله‌ای هزاران مسافر درحال پرواز بر فراز آمریکای شمالی کشته می‌شوند.

پری در توضیحات خود افزود که ذخایر غذایی کشور نیز با تابش‌های مغناطیسی از بین رفته و بیش از ۹۰ درصد جمعیت آمریکا ظرف یک سال می‌میرند.

 نیز هفته گذشته نوشت که  سیاستمداران آمریکا  در روزهای اخیر نسبت به تهدیدهای رو به افزایش یک انفجار اتمی در ارتفاع بالا که موجب برزو پالس‌های الکترو مغناطیسی می‌شود، هشدار داده‌اند.

بر اساس این گزارش، «سیمپسون» از سیاستمداران آمریکا مدعی شد که حمله الکترو مغناطیسی تلفن‌های همراه را مختل کرده و  شبکه‌های بانکی آنلاین، سامانه‌های مالی ایالات متحده را از بین برده و موجب سقوط نظام مالی جهان می‌شود.

این درحالی است که انفجار انرژی الکترو مغناطیسی می‌تواند هواپیمای حین پرواز را نیز سرنگون کرده و قطارها را متوقف سازد.

سیمپسون به شبکه پنجم رادیو بی.بی.سی نیز در این زمینه گفته است : «یکی از مواردی که کره شمالی خودستایی می‌کند حمله الکترومغناطیسی یعنی شلیک یک سلاح اتمی به جو زمین و اخلال در شبکه برق کشور و همه زیرساخت‌های آن می‌باشد. »

اکسپرس نوشت: کره شمالی ادعا کرده که 2 ماهواره در ارتفاع مناسب برای راه اندازی چنین حملاتی علیه آمریکا دارد.