گیزمودو گزارش داد، هم اکنون در سراسر آمریکا نفوذ استفاده از تکنولوژی های هوشمند رو به افزایش گذاشته است. برای مثال در نیومکزیکو، یک مدرسه ابتدایی  از تکنولوژی تشخیص توپولوژی استفاده می کنند تا بتوانند در صورت وقوع هر حمله ای به سرعت مهاجمان را شناسایی کنند.

در آرکانزاس  نیز اخیرا ۲ میلیون دلار برای سیستم های تشخیص چهره دانش آموزان هزینه شده است. اما به نظر می رسد آخرین حمله امنیتی مدارس چیزی نباشد به جز حضور ربات ها. اما ایده استفاده از ربات ها در مدارس از کجا آمد ؟

طی ماه گذشته، یک موسسه پژوهشی دانش آموزان را دعوت کرد تا ضمن حضور در یک نظر سنجی،مقاله ای در مورد چگونگی استفاده از ربات های امنیتی شرکت  های سیلیکون ولی بنویسند و برخی از دانش آموزان به نقش این ربات ها در ایمن تر کردن مدارس اشاره کردند .

از همین جا بود که بسیاری از فعالان حوزه دانش آموزی به فکر افتادند تا این ایده را عملی کنند. یکی از ربات های منتخب برای این ایده ربات موسوم به Knightscope K۵ است. مدیر این شرکت در خصوص نقش این ربات در مدارس می گوید :

"هنگامی که تراژدی دبیرستان  فلوریدا اتفاق افتاد، ما با خود گفتیم: چرا که نه! ما هم اکنون ۱۵ ایالات در ایالات متحده را تحت پوشش قرار داده ایم،  ما چندین موفقیت جدی را در حوزه امنیت محیطی در محوطه های شرکت های بزرگ و مراکز خرید  و خرده فروشی داشته ایم، بنابراین در حال حاضر زمان مناسبی برای  تامین امنیت مدارس به دست آورده ایم."

قابلیت های نطارتی ربات Knightscope K۵ کاملا غافلگیر کننده است:امکان ضبط  ویدئو ۳۶۰ درجه ای زنده، تشخیص پلاک، تصویربرداری حرارتی، تشخیص ابعاد، تشخیص سیگنال برای یافتن همه تلفن های همراه و دستگاه های هوشمند اطراف و البته حرکت مستقل.

البته این ربات ها مسلح نیستند، هرچند احتمال می رود به گونه ای برنامه ریزی شوند که به سمت فرد یا افراد مهاجم حرکت کرده و مسیر آنان را سد کنند.

ربات K۵، قابلیت های جانبی فراوانی دارد. برای مثال از فناوری  تشخیص چهره برای تشخیص نفوذگران در مناطق خارج از محدوده استفاده می کند، به طور خودکار هشدارهایی را به سازمان های اجرای قانون یا مقامات مدرسه می فرستد. و البته می تواند به سرعت اطلاعات تصویری را در اختیار پلیس بگذارد.

ربات K۵  نظارت ۲۴ ساعته ارائه می دهد و مجموعه ای از ویژگی های طراحی شده برای تشخیص تهدیدات بالقوه را داراست. باید دید میزان موفقیت این برنامه تا چه حد خواهد بود.