اسرائیل کاتس، وزیر اطلاعات و حمل و نقل رژیم صهیونیستی به خبرگزاری رویترز گفت: چنین توافقی اگر اجرایی شود می‌تواند تاثیر زیادی بر کاهش خطر وقوع رقابت هسته‌ای در خاورمیانه داشته باشد.

کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی و مون  جائه این، رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی روز گذشته توافق کردند، برای خلع سلاح‌هسته‌ای کامل در شبه جزیره کره تلاش کنند.

کاتس در واکنش به این تعهد اظهار داشت: به اعتقاد من اگر کره‌شمالی‌ها به فعالیت و توانمندی‌های هسته‌ای خود پایان دهند و آن را کنار بگذارند اتفاق بسیار خوبی بوده و نیز برای منطقه ما نیز امری مثبت خواهد بود، چراکه به آن مرتبط است.

وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی در اظهاراتی فرصت‌طلبانه گفت: تعهد رهبران دو کره در روز جمعه در زمینه خلع سلاح هسته‌ای در شبه جزیره کره باید به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در زمینه مذاکرات مجدد در زمینه برجام انگیزه بدهد.

وی مدعی شد، بین ایران و کره‌شمالی در زمینه تکنولوژی موشکی ارتباط وجود دارد. من تصور می‌کنم افزایش همکاری در زمینه توسعه موشک‌های بالستیک میان این دو کشور هست و ما مدارکی در این باره داریم، مدارک‌مان هم زیاد است.

 

در حالیکه روسیه،‌ چین،‌ آلمان، فرانسه و انگلیس برجام را بهترین توافق ممکن می‌دانند، اما اسرائیل با آن مخالف است و ترامپ ۱۲ مه تصمیم مهمی درباره این توافق خواهد گرفت.

در این راستا آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در واشنگتن از پیشرفت ترامپ درباره کره‌شمالی قدردانی کرد.