در برگ نوشت کاخ سفید که روز جمعه منتشر شد، آمده است، دوستی نزدیک بین آمریکا و آلمان بر اساس ارزش های مشترک ساخته شده است. این پایه و اساس یک آینده بسیار امیدوار کننده است.

روابط نزدیکی و تاریخی:

در این گزارش، روابط میان مردم آلمان و ایالات متحده به پیش از استقلال آمریکا معطوف شده و به پیوند عمیقی که دو کشور امروز به آن پیوسته اند، گسترش می یابد.

ایالات متحده و آلمان پایه و اساس روابط دو سوی اقیانوس اطلس و پیمان ناتو را بر اساس ارزش های مشترک آزادی، دموکراسی و حقوق بشر تشکیل می دهند.

در ۶ اکتبر سال ۱۶۸۳، ۱۳ خانواده آلمانی به فیلادلفیا آمدند و اولین محل سکونت آلمان را در پنسیلوانیای آمریکا یافتند و امروزه بیش از ۴۴ میلیون آمریکایی آلمانی الاصل حضور دارند که بزرگترین گروه دودمانی در ایالات متحده است.

گزارش کاخ سفید به مهاجر بودن ترامپ اعتراف می کند و می گوید که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مفتخر است که نوه مهاجران آلمانی به ایالات متحده است.

برگ نوشت کاخ سفید اعلام می کند که آیزنهاور، نیل آرمسترانگ، لوی اشتراوس، آملیا ارهارت و بیب روث روسای جمهوری پیشین آمریکا هم آلمانی الاصل بوده اند.

این گزارش همچنین به دیدار رئیس جمهوری آمریکا و صدر اعظم آلمان در ماه ژوئیه گذشته در هامبورگ آلمان که میزبان اجلاس سران گروه ۲۰ بود، اشاره کرده و می افزاید: دیدار امروز سران دو کشور در کاخ سفید، دومین دیدار آن ها خواهد بود.

همکاری های اقتصادی:

در برگ نوشت کاخ سفید آمده است: ایالات متحده و آلمان یک رابطه عمیق تجاری و سرمایه گذاری دارند و رئیس جمهوری و صدر اعظم آلمان در راستای تقویت همکاری های اقتصادی از طریق همکاری در زمینه کارآموزی و توانمند سازی مالی زنان تلاش می کنند.

در سال ۲۰۱۷، آلمان و ایالات متحده بیش از ۲۳۷ میلیارد دلار کالا و خدمات مبادله و آمریکا ۵۳.۵ میلیارد دلار کالا را به آلمان صادر کرد.

در دو ماه اول سال ۲۰۱۸، ایالات متحده ۹ میلیارد دلار کالا به آلمان صادر کرد، یعنی افزایش تقریبا ۱ میلیارد دلار در مدت مشابه در سال ۲۰۱۷.

در سال ۲۰۱۶، سرمایه گذاری مستقیم آلمان در ایالات متحده با بیش از ۳۷۲ میلیارد دلار ارزش داشت و ۱۴ میلیارد دلار در دوره جدید سرمایه گذاری شده است.

در سال ۲۰۱۵، شرکت های آمریکایی وابسته به شرکت های آلمانی بیش از ۶۷۰ هزار کارگر آمریکایی را استخدام و در تحقیقات و توسعه نوآورانه ۷.۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده است.

همکاری های امنیتی و بین المللی:

در برگ نوشت کاخ سفید به همکاری های امنیتی و بین المللی آمریکا و آلمان هم اشاره شده و آلمان را همکاری ارزشمند در مبارزه برای از بین بردن داعش و مقابله با تهدیدات خارجی نامیده است.

از سال ۲۰۱۴، آلمان مبلغ ۱.۵ میلیارد دلار (۱.۳ میلیارد یورو) برای کمک های بشردوستانه، کمک به تثبیت و همکاری های توسعه ای در عراق متعهد شده است.

نیروهای آلمانی بعضی از فعال ترین شرکت کنندگان در ائتلاف مبارزه با داعش هستند.

از سال ۲۰۱۲، آلمان بیش از ۶ میلیارد دلار (۵.۵ میلیارد یورو) در کمک های مربوط به بحران سوریه، از جمله پول برای مین زدایی، متعهد شده و به رژیم تحریم های اروپا علیه رژیم اسد کمک کرده است.

کاخ سفید با اعلام این که آلمان دومین نیروی نظامی در ماموریت های ناتو در چارچوب های بین المللی در افغانستان است و در مارس ۲۰۱۸، آلمان موافقت کرد تا ۳۲۰ نفر به نیروهای ناتو در افغانستان اضافه کند.

از سال ۲۰۱۷، آلمان همچنین ۲،۴ میلیارد دلار کمک های توسعه و امنیتی به افغانستان اختصاص داده است.

بر اساس این برگ نوشت، آلمان همراه با فرانسه اعلام کرد که با تلاش های غربی برای بازگرداندن صلح در اوکراین و تضمین حاکمیت و تمامیت ارضی آن در چارچوب موافقت نامه های مینسک همراه است.