المانتیور در مورد سخنان اخیر مدیر ارشد اجرایی بوئینگ در مورد قرارداد این شرکت برای فروش هواپیما به ایران نوشت حس آشنایی وجود دارد که بوئینگ کشورهای دیگری نظیر امارات را برای فروش سفارش های ایران در نظر گرفته است.

این پایگاه خبری نوشت شرکت بوئینگ آماده می شود تا خود را برای فروپاشی احتمالی توافق هسته ای ایران آماده کند و قراردادهایی با دیگر خریداران از جمله رقبای ایران در حاشیه خلیج فارس امضا کرده است تا از شدت خسارت از دست رفتن قرارداد ۱۷ میلیارد دلاری با ایران برای فروش هواپیما بکاهد.

دنیس مویلنبرگ، مدیر ارشد اجرایی شرکت بوئینگ در کنفرانس خبری در مورد سرنوشت فروش ۱۵ جت ۷۷۷ بوئینگ به ایران گفت: « ما بار دیگر برنامه تحویل هواپیما به ایران را در راستا با فرآیندهای دولت آمریکا به تعویق انداختیم.» وی خاطرنشان کرد این شرکت خریداران دیگری برای هواپیماهای اختصاص داده شده به ایران ایر دارد.

به نوشته المانیتور، درحالی که مدیر بوئینگ نام دیگر مشتریان هواپیماهای ۷۷۷ را فاش نکرد، اما این شرکت قبلا بر سر یک قرارداد بزرگ با امارات به ارزش ۱۵.۱ میلیارد دلار برای جت های مسافربری جدیدش به نتیجه رسیده است.

این شرکت که بزرگترین صادرکننده آمریکاست در دسامبر ۲۰۱۷ اعلام کرد که ۴۰ هواپیمای جدید از نوع «۱۰-۷۸۷ دریم لاینر» به دو ایرلاین امارات خواهد فروخت.

بروس ریدل، کارشناس مسائل حاشیه غرب آسیا به المانتیور گفت: «امارات پول و انگیزه (لازم) را دارد» تا خسارت هر گونه فروش هواپیما به ایران را برای بوئینگ جبران کند... امارات نسبت به ایران حساس است.»

بوئینگ در دسامبر ۲۰۱۶ با ایران بر سر فروش ۸۰ هواپیما به ایران ایر به توافق رسید و قرار بود امسال ۳ فروند از این هواپیماها به ایران تحویل داده شود.