48 روز تا آغاز معتبرترین رقابت فوتبالی در جهان یعنی جام جهانی باقی مانده است و از این رو سعی در بررسی همه جانبه همه تیم‌های حاضر در روسیه داریم.

دستمزد سرمربیان حاضر در این رقابت‌ها یکی از موضوعاتی است که ممکن است جذابیت‌های زیادی برای برخی افراد داشته باشد و اینکه سرمربی تیم ملی کشور ما که در این روز‌ها صحبت‌ها و انتقادات زیادی درباره قرارداد و دستمزدش می‌شود، در بین سایر سرمربیان حاضر در جام جهانی در چه جایگاهی قرار دارد.

بیشترین دستمزد در بین سرمربیان حاضر در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، متعلق به یواخیم لو سرمربی ژرمن ها است. این مربی آلمانی سالانه ۳.۸۵ میلیون یورو دستمزد از فدراسیون فوتبال آلمان دریافت می‌کند. پس از او تیته (برزیل،۳.۵ میلیون)، دشان (فرانسه،۳.۵ میلیون)، لوپتگی (اسپانیا،۳ میلیون)، چرسچسوف (روسیه،۲.۶ میلیون) و سانتوس (پرتغال،۲.۲۵ میلیون) به ترتیب رتبه‌های اول تا ششم را اشغال کرده اند. هر 6 سرمربی گرانقیمت جهان، اهل کشور خودشان هستند و هدایت تیم ملی کشور خود را برعهده دارند. در رتبه هفتم گرانترین مربیان حاضر در جام جهانی کارلوس کی روش سرمربی پرتغالی تیم ملی کشورمان قرار دارد و تنها مربی خارجی حاضر در بین ۱۰ سرمربی گرانقیمت حاضر در جام جهانی ۲۰۱۸ است.

در انتهای این جدول نیز، آلیو سیسه سرمربی تیم ملی سنگال قرار دارد که تنها ۲۰۰ هزار یورو در سال دستمزد می‌گیرد و قبل از آدام ناوالکا، سرمربی لهستان با ۲۷۰ هزار یورو قرار دارد.

فهرست دستمزد مربیان جام جهانی:

- یواخیم لو، سرمربی آلمان، ۳.۸۵ میلیون یورو
- تیته، سرمربی برزیل، ۳.۵ میلیون یورو
- دیدیه دشان، سرمربی فرانسه، ۳.۵ میلیون یورو
- خولن لوپتگی، سرمربی اسپانیا،۳ میلیون یورو
- استانیسلاو چرچسوف، سرمربی روسیه، ۲.۶ میلیون یورو
- فرناندو سانتوس، سرمربی پرتغال، ۲.۲۵ میلیون یورو
- کارلوس کی‌روش، سرمربی ایران، ۲ میلیون یورو
- گرت ساوت گیت، سرمربی انگلیس، ۲ میلیون یورو
- خورخه سامپائولی، سرمربی آرژانتین، ۱.۸ میلیون یورو
- اسکار تابارس، سرمربی اروگوئه، ۱.۷ میلیون یورو
- هکتور کوپر، سرمربی مصر، ۱.۵ میلیون یورو
- خوزه پکرمان، سرمربی کلمبیا، ۱.۵ میلیون یورو
- خوان آنتونیو پیزی، سرمربی عربستان، ۱.۴۴ میلیون یورو
- برت فان مارویک، سرمربی استرالیا، ۱.۲۵ میلیون یورو
- ریکاردو گارکا، سرمربی پرو، ۱.۱۵ میلیون یورو
- خوان کارلوس اوسوریو، سرمربی مکزیک، ۱.۰۵ میلیون یورو
- آگه هاریده، سرمربی دانمارک، یک میلیون یورو
- روبرتو مارتینس، سرمربی بلژیک، یک میلیون یورو
- ولادیمیر پتکوویچ، سرمربی سوئیس، ۸۵۰ هزار یورو
- اِوره رنار، سرمربی مراکش، ۷۸۰ هزار یورو
- هیمیر هالگریمسون، سرمربی ایسلند، ۷۰۰ هزار یورو
- زلاتکو دالیچ، سرمربی کرواسی، ۵۵۰ هزار یورو
- گرنوت رور، سرمربی نیجریه، ۵۰۰ هزار یورو
- یان اندرسون، سرمربی سوئد، ۴۵۰ هزار یورو
- شین تائه‌یونگ، سرمربی کره جنوبی، ۴۵۰ هزار یورو
- هرنان داریو، سرمربی پاناما، ۴۰۰ هزار یورو
- نبیل معلول، سرمربی تونس، ۳۵۰ هزار یورو
- اسکار رامیرس، سرمربی کاستاریکا، ۳۵۰ هزار یورو
- ملادن کرستاجیچ، سرمربی صربستان، ۳۵۰ هزار یورو
- آدام ناوالکا، سرمربی لهستان، ۲۷۰ هزار
- آلیو سیسه، سرمربی سنگال، ۲۰۰ هزار یورو
- آکیرا نیشینو، سرمربی ژاپن، نامشخص

البته این مبالغی که در بالا درج شده است، دستمزدی که فدراسیون‌ها به سرمربیان خود می‌پردازند. اگر بخواهیم خالص دریافتی سرمربیان حاضر در جام جهانی را بررسی کنیم با توجه که مالیات‌های سنگینی که برخی کشور‌های اروپایی دارند، این جدول دچار تغییر می‌شود و رتبه سرمربی تیم ملی کشورمان نیز بالاتر می‌آید. به عنوان مثال دولت برزیل از تیته فقط ۲۷.۵ درصد مالیات می‌گیرد، پس این سرمربی تیم ملی برزیل است که بیشترین پول را دریافت می‌کند، نه یوآخیم لو که باید حدود ۴۷ درصد از قرادادش را به عنوان مالیات به دولت آلمان پرداخت کند. ارزش قرارداد ۲.۶ میلیون یوروی چرسچسوف (روسیه با مالیات ۱۳ درصد) بیش از ۳ میلیونی است که لوپتگی (اسپانیا با مالیات ۵۲ درصد) می‌گیرد.

گرت ساوت گیت که سرمربی تیم ملی انگلیس است به اندازه کی روش یعنی ۲ میلیون یورو حقوق تعیین شده است که یک میلیون یوروی آن را به عنوان مالیات به صندوق دولت باز می‌گرداند و مثل همتای پرتغالی خودش پاداش‌های عجیب مانند پاداش پیروزی در بازی‌های دوستانه و ١٠ درصد از مبلغی که فدراسیون از فیفا بابت ورود به جام جهانی دریافت می‌کند را دریافت نمی‌کند. مالیات کارلوس کی روش بر عهده فدراسیون فوتبال است که البته ۳۰ درصد از قرارداد این مربی بابت هزینه‌ها از جمله مالیات کم شده است و خالص دریافتی کی روش بدون در نظر گرفتن پاداش‌ها ۱.۴ میلیون یورو است.

سرمربی تیم ملی کشورمان تقریبا بین سرمربیان گرانقیمت جام جهانی محسوب می‌شود که تاکنون با تیم ملی ایران نتایج بسیار خوبی هم گرفته است. اتفاقی که امیدواریم در جام جهانی ۲۰۱۸ نیز رخ بدهد و یوز‌های ایرانی برای نخستین بار موفق با صعود از مرحله گروهی جام جهانی شوند.