پایگاه خبری "الخلیج الجدید" گزارش داد، مرکز پژوهش‌های امنیت داخلی اسرائیل با تهیه یک تحقیق هشدار داد، اصلاحات اقتصادی به رهبری محمد بن سلمان ولیعهد سعودی موجب انفجار خشم جوانان سعودی که دو سوم جمعیت عربستان را تشکیل می دهند، می شود و برای به خیابان ریختن این جوانان فقط موضوع وقت مطرح است.

نتایج معکوس اصلاحات بن سلمان وتزلزل نظام حاکم

از نظر این تحقیق که دو روز پیش صادر شده است، اصلاحات اقتصادی بن سلمان در تحقق اهداف خود موفق نشده و نتایج معکوسی داشت تا جایی که چه بسا ثبات نظام حاکم را در معرض خطر قرار دهد.

نگرانی ولیعهد برای جان خود

به گفته "یوئیل ژونسکی" مدیر بخش "مطالعات خلیج [فارس]‌ " وابسته به مرکز پژوهش های امنیت داخلی اسرائیل که این تحقیق را تهیه کرده است، آنچه این برداشت را تقویت می کند که بن سلمان برای جان خود احساس نگرانی می کند، گزارش هایی است که نشان می دهد او برای حفظ امنیت خود از مزدوران خارجی استفاده می‌کند.

بر اساس این تحقیق، "چشم انداز 2030" که بن سلمان دو سال پیش از آن خبر داد، در کاهش میانگین بالای بیکاری تاثیر نداشت و اکنون میانگین بیکاری در عربستان بالغ بر 30 درصد است و علاوه بر این چشم انداز اقتصادی مورد نظر بن سلمان میانگین رشد اقتصادی که اکنون صفر درصد است، بهبود نبخشیده است.

بر اساس تحقیق این مرکز اسرائیلی، چشم انداز اقتصادی بن سلمان معروف به چشم انداز 2030  مبتنی بر تنوع بخشیدن به منابع درآمد عربستان و قطع ارتباط با نفت است  از همین رو موجب تحمیل مالیات بر سطوح مختلف از جمله مالیات بر ارزش افزوده و کاهش یارانه دولتی از برق، آب و سوخت شده است که در آغاز سال جاری میلادی قیمت آن دو برابر شد.

اما و اگرهای اصلاحات بن سلمان

همچنین در این تحقیق یادآوری شده است که اصلاحات مورد نظر بن سلمان با علامت سوال‌های زیادی روبه رو است که جدول زمانی تعیین شده برای آن یعنی تا سال 2030 را در خصوص پذیره نویسی شرکت ملی نفت سعودی (آرامکو) در خارج و استفاده از درآمدهای فروش سهام در تامین مالی اصلاحات با مشکل روبه رو می سازد.

در این تحقیق احتمال داده شده است که عربستان در نهایت ناچار به پذیره نویسی آرامکو در بازار بوس داخلی شود تا از این راه موانع اقتصادی و قانونی را از میان بردارد.

همچنین عربستان سعودی با 52 میلیار دلار کسر بودجه روبه رو است تا جایی که مسئولان این کشور از طریق برداشت از ذخیره ارزی و نیز فروش اوراق قرضه به جبران آن رو آوردند به گونه ای که این اقدامات در سال 2016 و 2017 در تامین 40 میلیارد دلار موثر واقع شد و اکنون بن سلمان در تلاش است با استفاده از همین راهها 30 میلیارد دلار در سال 2018 تامین کند.

پول ساز نبودن طرح موسوم به مبارزه با فساد

این تحقیق فاش کرد که بر خلاف اظهارات بن سلمان، تلاش برای تامین 100 میلیارد دلار از طریق اقدام موسوم به "مبارزه با فساد" موفقیت آمیز نبود و تمام شاخص‌ها حاکی از این است که تمام مبلغی که در پایان روند مبارزه با فساد به دست آمد بسیار کمتر از مبلغ مزبور است.

خشم مردم و خروج کارگران خارجی؛ چالش های اقتصادی در انتظار عربستان 

ژونسکی در ادامه تحقیق خود یادآور شده است که اقدام بن سلمان در حمایت مالی از طبقات ضعیف به منظور جلوگیری از انفجار خشم مردمی ناشی از افزایش قیمت کالاها، به اقتصاد عربستان زیان وارد خواهد کرد به اضافه اینکه بار مالیاتی موجب شد بسیاری از کارگران خارجی به ویژه کسانی که در یک زمینه، حرفه ای و صاحب تجربه بودند، عربستان را ترک کنند در نتیجه این وضعیت موجب بروز خلأ شده است و این نیز به نوبه خود یک چالش اقتصادی برای عربستان به شمار می آید .

از سوی دیگر آماده سازی نیروهای سعودی برای تصدی آن دست از مشاغل حرفه ای که کارگران خارجی عهده دار آن بودند،  سالها طول می کشد.

تهیه کننده این تحقیق همچنین به این موضوع اشاره کرده است که مشکلاتی که اصلاحات مورد نظر بن سلمان برای تحقق یافتن با آن روبه رو است، پیام بدی را به سرمایه گذاران خارجی ارسال کرده و مانع ورود آنان به عربستان می شود.

تلاش بن سلمان برای تغییر ساختار قدرت در عربستان

در این تحقیق آمده است، آنچه پیچیدگی روند جاری را دو چندان می‌کند، اینکه بن سلمان به اصلاحات سیاسی و اجتماعی که چه بسا در بهبود توسعه اقتصادی موثر واقع شود، اقدام نکرد و در تلاش برای تحول مشی حکومتی است که خاندان حاکم آن را به دست دارند به این ترتیب که آن را از نظامی که تمام افراد خاندان حاکم در اداره آن دست دارند به نظامی تبدیل کند که یک نفر آن را در دست داشته باشد.

تبعیض جنسیتی در عربستان پابرجاست

به عبارت بهتر ولیعهد سعودی با دستگیری روحانیون و چهره‌های اقتصادی و رسانه ای در تلاش برای تقویت سلطه خود به عنوان نظام تک حاکمی است و با وجود اینکه به زنان اجازه رانندگی داده و یا سالن سینما افتتاح کرده است، اما تبعیض جنسیتی در عربستان پابرجا است و این به معنی خدشه دار کردن نقش زنان در تقویت چرخ اقتصاد است.

سایه شوم مشکلات اقتصادی بر سر ثبات نظام سعودی

در بخش دیگری از این تحقیق هشدار داده شده است، چنانچه وخامت اوضاع اقتصادی موجب شود بن سلمان همچنان یارانه دولتی از بخش خدمات و کالاها را حذف کند، این اقدام نیز میتواند ثبات نظام حاکم را در معرض تهدید قرار دهد.