رویترز گزارش داد، هیات حقیق یاب سازمان منع سلاح های شیمیایی ۱۴ آوریل ( ۲۵ فروردین ۹۷) وارد دمشق شد، اما فعالیت آن در مورد ب بررسی سایت هایی که از اهمیت بسزایی برخوردار بود، یک هفته به تعویق افتاد.

سازمان منع سلاح های شیمیایی اعلام کرد که نمونه های دریافتی از دو سایت مورد نظر را برای بررسی به آزمایشگاه این سازمان در هلند منتقل خواهد کرد.

این سازمان در بیانیه خود افزود: هیات روسی این سازمان نیز فردا (پنجشنبه) در لاهه هلند کنفرانس مطبوعاتی برگزار می کند که در آن برخی از شهروندان سوری از واقعه (شیمیایی) شهر دوما سخن خواهند گفت.

سازمان منع سلاح های شیمیایی در پایان تصریح کرد: هیات اعزامی ما به ماموریت خود به صورت مستقل و بیطرفانه ادامه خواهد داد، ماموریتی که بر اساس مصاحبه با افراد مربوطه، دیدار از مراکز مورد نظر، تحلیل نمونه ها و دیگر اطلاعات جمع آوری شده صورت خواهد گرفت.

دوما مهم ترین شهر استان ریف دمشق سوریه است که مرکز اداری آن نیز محسوب می شود. این شهر که تا پیش از حوادث سوریه در سال ۲۰۱۱ بیش ۱۱۰ هزار نفر جمعیت داشت، در ۹ کیلومتری پایتخت سوریه واقع است.

تروریست های سوری ۱۸ فروردین ماه مدعی شدند که این شهر از سوی دولت دمشق هدف بمباران شیمیایی قرار گرفته و در جریان آن ۷۵ سوری کشته و ده ها تن دیگر زخمی شدند.

واشنگتن به همراه لندن و پاریس بامداد ۲۵ فروردین ماه گذشته به بهانه استفاده از سلاح شیمیایی در دوما، برخی مناطق محدود در سوریه را هدف حمله موشکی و هوایی قرار داد که پدافند موشکی سوریه، ۷۰ درصد این موشک ها را رهگیری و نابود کرد.