خبرگزاری «رویترز» روز چهارشنبه به نقل از دیپلمات‌های اروپایی گزارش داد، که فرانسه، انگلستان، آلمان و آمریکا پس از سه ماه مذاکره درباره برجام، در آستانه توافق بر سر «بسته‌ای از اقدامات» هستند که به بهانه راضی کردن «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، علیه ایران اعمال می‌شوند.

یک دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا در این مورد به رویترز گفته است: «این برای متقاعد کردن رئیس‌جمهور ترامپ است. این یک توافق جدید با ایران نیست.»

بنا بر این گزارش، اروپا در تلاش است تا به جای بازمذاکره توافق هسته‌ای، مجموعه‌ای اقدامات را با هدف مقابله با آنچه «موارد پوشش داده‌نشده توسط توافق هسته‌ای» در دستور کار قرار دهد. دیپلمات‌ها به رویترز گفته‌اند که اعمال تحریم‌های جدید از سوی اتحادیه اروپا علیه ایران یکی از این اقدامات است.

رویترز نوشته است «راه‌هایی برای طولانی‌تر کردن زمان لازم برای ساخت یک سلاح هسته‌ای توسط ایران در آینده» از جمله دیگر اقدامات مورد مذاکره است، اما اکنون مشخص شده که گفت‌وگو درباره این بخش از اقدامات دشوارترین بخش است.

مقام‌های اروپایی و آمریکایی پیش از این هم گفته بودند تلاش می‌کنند تا محدودیت‌های اعلام‌شده در برجام برای غنی‌سازی ایران را طولانی‌تر کنند. ایران تأکید کرده که چنین اقدامی نقض «مبانی توافقنامه» است.

به نوشته رویترز، با وجود برخی مخالفت‌هایی که از سوی ایتالیا مطرح شده، اما اکنون اغلب دولت‌های اروپایی از این اقدامات تازه برای متقاعد کردن ترامپ حمایت می‌کنند. 

«هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان امروز در حاشیه اجلاس حمایت از سوریه در بروکسل به رویترز گفته است: «ما به بحث در مورد این مسئله با انگلستان، فرانسه و همچنین ایالات متحده ادامه می‌دهیم. توافق هسته‌ای وین با ایران، بسیار مهم است و می‌خواهیم آن را حفظ کنیم. می‌خواهیم کمک کنیم به وضعیتی برسیم که ایالات متحده پس از ۱۲ می (۲۲ اردیبهشت) هم در توافق بماند.»

ترامپ که توافق هسته‌ای با ایران را «فاجعه‌بار» خوانده، تا موعد بعدی تمدید تعلیق تحریم‌های ایران به کنگره و اروپا فرصت داده تا «اصلاحات» مد نظر او درباره برجام را محقق کنند. لغو سقف زمانی محدودیت غنی‌سازی ایران، محدود کردن برنامه موشکی ایران، دسترسی نامحدود به اماکن نظامی ایران و محدود کردن فعالیت‌های ایران در منطقه، درخواست‌های اصلی ترامپ هستند.

«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه که به واشنگتن سفر کرده، روز گذشته در نشست خبری با ترامپ گفت فرانسه به دنبال «توافقی جدید» علاوه بر برجام است که خواسته‌های دیگر ترامپ را پوشش دهد. «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان هم قرار است هفته آینده برای گفت‌وگو درباره توافق هسته‌ای، به آمریکا سفر کند.