سومریه نیوز عراق گزارش داد، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در سخنرانی در شهر المدائن از فداکاری‌ها و مقاومت مردم المدائن در برابر تروریسم و دفاع از بغداد و استقبال از فتوای جهاد کفائی آیت الله سید علی سیستانی، مرجعیت عالی قدر شیعیان عراق که این کشور را نجات داد، قدردانی کرد.

العبادی در این سخنرانی تاکید کرد: برخی تلاش می‌کنند رویکرد طائفه‌گرایانه را بار دیگر برای اهدافی انتخاباتی، سیاسی و فساد به جامعه عراق بازگردانند اما ما نمی‌خواهیم به عقب برگردیم.

نخست وزیر عراق افزود: ما در برابر مرحله‌ای جدید و مسیر پیروزی جدیدی هستیم، این مرحله با بازسازی‌ها، ایجاد فرصت‌های شغلی، وفاداری به کسانی که برای کشور فداکاری کرده‌اند، ایجاد رفاه و فرصت برای سرمایه‌گذاری، خدمات رسانی و توسعه اقتصادی محقق می‌شود.

وی در ادامه تمامی شهروندان و جوانان را به همبستگی و هماهنگی تلاش‌ها برای مشارکت واقعی در مرحله پیش‌رو و شرکت سازنده در بازسازی‌ها دعوت کرد.

نخست وزیر تاکید کرد: عراق به نبرد جدیدی نیاز دارد و آن نبرد علیه فساد و مفسدان است، ‌به همین دلیل ما در برابر آزمایشی واقعی و چالشی برای مفسدانی هستیم که راهکارهای متعددی برای سرپوش‌ نهادن بر کارهایشان دارند.

العبادی که رئیس ائتلاف النصر در انتخابات پیش روست، در ادامه مخالفت خود را با برخی اقدامات از جمله پاره‌ کردن تصاویر و بنرهای تبلیغاتی اعلام و تاکید کرد، اینگونه رفتارها و خشونت غیردموکراتیک طرف‌هایی است که نمی‌خواهند انتخابات به شکلی درست برگزار شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: عراق نمی‌خواهد در امور سوریه دخالت کند و این مردم سوریه هستند که سرنوشت خود را تعیین می‌کنند.

نخست وزیر عراق افزود: پیچیده شدن پرونده سوریه و درگیری‌ها در آنجا باعث باقی ماندن داعش در این کشور شد.

فرمانده کل نیروهای مسلح عراق گفت: ما به حملات هوایی علیه داعش ادامه خواهیم داد و حملات بیشتری اجرا خواهیم کرد.

وی افزود: بغداد به حمایت از نیروهای امنیتی و تجهیز آنها به مهمات جدید و نیز پاکسازی تمامی مناطق غیرمسکونی از وجود داعشی‌ها ادامه می‌دهد. نیروهای امنیتی داعش را در عراق نابود کردند و آنها را در هر جایی تعقیب خواهند کرد.

نخست وزیر عراق تاکید کرد، به نیروهای هوایی عراق دستور داد علیه مواضع داعش در خاک سوریه ضرباتی دردناک وارد کنند.

العبادی گفت: ضربه‌ای که نیروی هوایی عراق وارد کرد بی‌برنامه نبود بلکه براساس اطلاعات سازمان اطلاعات بود.

وی افزود، سازمان اطلاعات عراق موفق شد رهبران داعش در سوریه را شناسایی کرده و به طرح‌های دقیقی که داعش قصد اجرای آن را در سوریه داشت دست یابد. به این ترتیب برخی سرکردگان داعش در خاک سوریه بازداشت شدند.

العبادی در ادامه گفت: داعش برخی از رسانه‌ها را هک کرد، باید در مورد انتشار اخبار دروغ از این رسانه‌ها هوشیار بود.

نخست وزیر عراق خبر منتشر شده درباره توقف بودجه‌های اختصاص یافته به نیروهای امنیتی را تکذیب کرده و آن را شایعه‌ دانست و گفت: این بودجه متوقف نشده و این خبر دروغ است. آنها گمان می‌کنند با انتشار این دروغ‌ها می‌توانند آرای نیروهای امنیتی را به دست آورند.