اظهارات دونالد ترامپ در دیدار با امانوئل مکرون، همتای فرانسوی‌اش و در کنفرانس خبری مشترک هر دو در کاخ سفید ابراز شد. فرانسه از موافقان برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام است.

ترامپ تاکید کرد که اگر ایران برنامه هسته‌ایش را از سر بگیرد با «مشکلات بزرگتری» نسبت به قبل روبرو می‌شود.

رئیس‌جمهوری آمریکا گفت: «اگر ایران به هر شکلی ما را تهدید کند، بهایی خواهد پرداخت که تاکنون تعداد کمی از کشورها پرداخت کرده‌اند».

آقای ترامپ گفت:‌ «من خیلی‌ها را مسئول این توافق بد می‌دانم از جمله کنگره آمریکا خیلی‌های دیگر و اصلا نباید این توافق به دست می‌آمد. اما می‌گویم اگر ایران ما را تهدید کند، بهایی خواهد داد که تاکنون تعداد کمی از کشورهای جهان پرداخت کرده‌اند».

رئیس‌جمهوری آمریکا گفت: «ما این توافق افتضاح را انجام دادیم ولی قرار است درباره آن مذاکره کنیم».

امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه اظهار داشت که کشورش آماده همکاری با آمریکا برای دستیابی به توافق تازه ای با ایران است که شامل نگرانی ها موجود در خصوص فعالیت ها و اقدامات جمهوری اسلامی ایران باشد.

مکرون تاکید کرد که مخالف از بین بردن توافق هسته ای با ایران، برجام، است، اما خواهان توافق تازه ای است که «شامل تمام نگرانی ها باشد.»

مکرون اضافه کرده است که در مذاکراتش با دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا به این نتیجه رسیده است که فرصتی برای دستیابی به توافق جدید با ایران وجود دارد.

رییس جمهوری فرانسه گفته است: ما گفت وگو های خیلی صریحی در خصوص برجام داشتیم. (دونالد ترامپ) از برجام به عنوان یک توافق بد یاد کرده است. من هم ماه هاست که می گویم این توافق کافی نیست، اما ما را قادر می کند تا سال ۲۰۲۵ فعالیت های هسته ای ایران را کنترل کنیم.

امانوئل مکرون تصریح کرده است که خواهان توافقی است که چهار موضوع را شامل شود: اول، از هرگونه فعالیت هسته ای ایران تا سال ۲۰۲۵ جلوگیری شود. این امر به دلیل وجود برجام محقق شده است. دوم، حصول اطمینان از این که ایران در بلندمدت نیز فعالیت هسته ای نخواهد داشت. سومین موضوع اساسی متوقف کردن فعالیت های موشکی بالیستیک ایران در منطقه است. و چهارمین (موضوع) فراهم کردن شرایط برای یک راه حل- یک راه حل سیاسی برای مهار ایران در منطقه- در یمن، سوریه، عراق و لبنان است.

رییس جمهوری فرانسه در ادامه تصریح کرده است: ما به چارچوبی برای دستیابی (به این هدف) نیاز داریم که با هم و به همراه قدرت های منطقه و رهبران ایران به یک توافق دستیابیم.