این روزنامه نوشته است:حمیدرضا ترقی، عضو ارشد حزب موتلفه اسلامی در گفت‌وگویی تلویحا از «شنود» دفتر سید محمد خاتمی اطلاع داده و گفته است: «آقای خاتمی تصور نکند اگر در جلسات خصوصی حرفی می‌زند، کسی حرف‌های او را نمی‌فهمد یا نمی‌شنود! موضع‌گیری‌هایش و تمام مسائلی که بیان می‌کند همه به گوش نظام می‌رسد!» فقط این نیست و یک منبع آگاه نیز به اعتمادآنلاین گفته است: «نه‌تنها در دفتر خاتمی که در منزل مسکونی او هم مواردی از شنود پیدا شد که بچه‌های اصلاح‌طلبی که قبلا در وزارت اطلاعات بودند ابزار و دستگاه‌های شنود را پیدا و آنها را جمع کردند.»

علاوه بر این منبع آگاه، اصلاح‌طلبان بسیاری مساله شنود را تایید می‌کنند اما نکته اینجا است که چطور یک فعال حزبی اصولگرا از موضوعی امنیتی مطلع بوده و آن را رسانه‌ای نیز می‌کند! مگر نه این است شنود، ابزاری در دست نهادهای امنیتی و اطلاعاتی است و باید در موارد خاص برای حفاظت از منافع ملی به کار گرفته شود؟ چرا یک جریان سیاسی در مظان اتهام است و اهالی آن شنود می‌شوند اما جریان دیگر از هر سر نهان مطلع است؟ محمد رضا خاتمی هم از این بابت نگران است و به «اعتماد» می‌گوید:« ما می‌دانیم بسیاری از رسانه‌ها، سایت‌ها و اشخاصی که چهره‌ای امنیتی، اطلاعاتی و مسوولیتی به این شکل ندارند اطلاعاتی از این دست در اختیارشان قرار داده می‌شود تا شانتاژ سیاسی کنند.»

نکته دیگری که در این شنود کردن‌ها باید لحاظ شود و ما از آن مطلع نیستیم«حکم قاضی» است. یک افسر ارشد امنیتی که نخواست نامش فاش شود در این‌باره به «اعتماد» گفت: «هر زمان که لازم باشد با دستور قاضی می‌توان شنود کرد اما شنود بدون حکم قاضی و با نیت آتو‌گیری سیاسی، مصداق استراق‌سمع است.»

ترقی: من نگفتم شنود می شود

حمیدرضا ترقی، عضو ارشد حزب موتلفه اما اصرار دارد که منظورش شنود نبوده و به کسانی اشاره کرده که حرف‌های خصوصی را به گوش دیگران می‌رسانند. او در گفت‌وگو با «اعتماد» از فرد خاصی نام نمی‌برد و می‌گوید: « آدم نمی‌تواند بگوید و مهره‌اش را سوخت کند. ولی خواستیم بگوییم که این‌طور نیست که برخی تصمیم‌گیری‌ها که در جلسات خصوصی اینها مطرح می‌شود و برای نظام مشکل‌ساز است، به بیرون درز نکند. تصور نکنند که نمی‌شود یک تحلیل واقعی از تصمیمات پشت پرده اصلاح‌طلبان داشت. بحث شنود اصلا نیست. نیازی هم به شنود اینجور جلسات نیست؛ از بین خودشان افرادی هستند که مسائلی را به‌راحتی بیرون می‌آورند و در جلسات و محافل دیگری می‌گویند که منتقل می‌شود.»

استدلال ترقی برای اینکه ثابت کند منظورش از اطلاع از محتوای جلسات اصلاح‌طلبی شنود کردن نبوده این است که «شنود معمولا برای ارتباطات و تماس‌ها به کار می‌رود. وقتی در جلسه‌ای حرف می‌زنند و موبایل‌های‌شان را هم در یک اتاق دیگر می‌گذارند، دیگر شنود نیست.»نگرانی اصلاح‌طلبان از شنود بابت چیست؟

محمدرضاخاتمی:شنود کنند اما درست منتقل کنند

محمدرضا خاتمی گفت:نگرانی ما آن است که این شنود‌ها که حتما هم وجود دارد اشتباه به گوش مسوولان امر مخابره شود. وضعیت شنود بسیار نامطلوب است. تا جایی که من اطلاع دارم این نگرانی در سران کشور نیز وجود داشته و آن عزیزان نگرانی‌هایی درباره شنود جلسات خود دارند. اطلاع دارم که روسای سازمان‌های امنیتی و اطلاعاتی کشور نیز از ترس رقیبان داخلی، در جلسات موبایل به همراه خود نمی‌برند. این وضعیت بسیار اسفناک بوده و نشان می‌دهد کوچک‌ترین مسائل قانونی در این امر رعایت نمی‌شود. اگر ما واقعا مطابق قانون عمل می‌کردیم، شاید گرفتاری‌های امروز حادث نمی‌شد.

اصلاح‌طلبان از شنود استقبال می‌کنند. بنای اصلاح‌طلبان همیشه بر این موضوع بوده است که همواره در حال شنود هستند. این شنود محدود به جلسات نیست بلکه محل کار، محل زندگی و حتی اتومبیل‌های اصلاح‌طلبان شنود می‌شود. جریان اصلاح‌طلب از این موضوع استقبال کرده و حتی خوشحال می‌شود واقعا آن چیزی که از جلسات شنود می‌شود به دست مسوولان عالی‌رتبه کشور رسیده و حتی برای مردم نیز منتشر شود تا نشان داده شود اصلاح‌طلبان مانند روح بوده و پشت پرده و جلوی پرده برای آنها تفاوتی نخواهد داشت. اصلاح‌طلبان همواره نظرات و اعتقادات خود را در ملاء عام مطرح کرده و نیازی به بیان کردن این موضوعات در خفا و پشت پرده ندارند.