آنتونیو گوترش روز سه شنبه در اجلاس عالی رتبه صلح پایدار ضمن تشکر از حضور مقامات عالی رتبه کشورها اذعان داشت حضور و تلاش های شما در نقطه ای از تاریخ که صلح در شکننده ترین و خطرناک ترین وضعیت خود در بسیاری از نقاط جهان قرار دارد قابل تقدیر است. 

وی اذعان داشت هیچ کس نمی تواند منافع جهانی شدن همچون ادغام اقتصاد جهانی،کم شدن فقر و بالارفتن استاندارد های زندگی، گسترش تجارت و پیشرفت تکنولوژی را زیر سوال ببرد ولی باید اعتراف کرد در برخی بخش های اساسی جهان ما رو به عقب حرکت کرده است . 

دبیرکل سازمان ملل متحد ادامه داد: رکورد کشته و زخمی شدن غیرنظامیان در مناطق مسکونی توسط تسلیحات انفجاری، آواره شدن جمعیت زیادی در جهان بخاطرخشونت، جنگ و اعدام ها در سال های اخیر چشم گیر است. 

گوترش اضافه کرد در سال های اخیر همچنین شاهد گسترش ناگوار نقض حقوق بشر، وطن پرستی، نژادپرستی و هراس افکنی بوده ایم و نابرابری در حال گسترش است و کشورها در مناطق مختلفی از پیشرفت بازمانده اند. 

وی با بیان این که زنان و دختران مورد تبعیض های گوناگونی قرار می گیرند، اظهار کرد: این ها گویای آن است که ما باید با عظمی راسخ و اتحاد بیشتر در جهت رفع ترس انسان هایی که وظیفه ما خدمت به آنهاست و مسیر جهان را به سمت آینده ای بهتر و دستیابی به صلح و پیشرفتی پایدار قرار دهد.

دبیر کل سازمان ملل یادآور شد: پیام اصلی من در صلح آوری و دستیابی به صلح پایدار حول محور انسجام تلاش های بین المللی در حمایت از کشورها و مردم آن کشورها باید قرار گیرد. 

گوترش حل چالش های پیش روی را نیازمند همکاری های نزدیک استراتژیک و مشارکت عملیاتی بین تمام عوامل موثر بر اساس اولویت ها و سیاست های ملی دانست و تصریح کرد: برای دستیابی به این اهداف می بایست همکاری ها و تمام تلاش هایمان را در تمام جهات برای ادامه صلح از جمله پیشگیری از درگیری ها وتصویب قطعنامه های لازم و در مواردی همچون صلحبانی و توسعه بلندمدت با انسجام بیشتری ادامه دهیم. 

وی خاطرنشان کرد: صلح پایدار تنها با عزم کشورها با استفاده از تمهیدات ملی در جهت برآورده سازی نیازهای اقشاری همچون جوانان، زنان، اقلیت ها و افراد دارای معلولت انجام پذیر خواهد بود و زنان در تمامی این زمینه ها نقش خطیری در دستیابی به صلح دارند.

اجلاس عالی رتبه صلح پایدار به پیشنهاد میروسلاو لایچاک رئیس هفتاد و دومین مجمع عمومی سازمان ملل در روزهای سه شنبه و چهارشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار می شود.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در این اجلاس حضور دارد.