حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در تشریح نشست کمیسیون متبوعش گفت: این جلسه از باب نظارتی وضعیت مربوط به واریز و برداشت‌ها از صندوق توسعه ملی برگزار شد.

وی ادامه داد: در این نشست اعضای هیأت عامل صندوق توسعه ملی، رئیس سازمان بازرسی و دیوان محاسبات حضور داشتند که مشخص شد باید یک شفاف‌سازی بسیار صریحی در این موضوع انجام شود.

حاجی دلیگانی تأکید کرد: جدای از تسهیلات و وامی که از طریق بانک‌های عامل به افراد سرمایه‌گذار داده می‌شود برداشت‌هایی با دستور رئیس جمهور به رئیس بانک مرکزی انجام شده است.

نماینده مردم شاهین شهر و میمه اظهار کرد: در برخی موارد این برداشت‌ها بدون اطلاع هیأت امنا و هیأت عامل صندوق توسعه ملی انجام شده است یعنی در حقیقت صاحبان حساب از برداشت پول‌ها از صندوق توسعه اطلاعی نداشتند که این موضوع خلاف شیوه قانونی و امانت داری است.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه افزود: چگونه می‌شود صاحب حساب باشی و بدون اطلاع شما برداشت انجام شود که در این زمینه دو مورد مصداقی بیان شد.

وی تأکید کرد: در یک مورد وزارت نفت طی نامه‌ای به رئیس بانک مرکزی مدعی شده مبلغی حدود ۹۰۰ میلیون دلار اشتباها به صندوق توسعه واریز شده که باید بازگردانده شود و بر همین اساس بانک مرکزی بخشی از آن را باز گردانده است.

حاجی دلیگانی بیان کرد: در موردی دیگر به منظور تأمین دارو حدود ۳۵۰ میلیون دلار با دستور رئیس جمهور به سیف برداشت شده که باید تمامی این موارد بررسی شود.

نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه اعلام کرد: ضرورت دارد در مورد اصلاح قانون یکسری اقدامات انجام شود بنابراین قرار است طرحی تهیه شده و به صراحت این موضوع تعیین تکلیف شود.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه اذعان کرد: براساس این طرح وزارت نفت که باید بر اساس قانون ۳۰ درصد از محل فروش خود را به صندوق بریزد از این پس سیاهه فروش خود را به دیوان محاسبات ارائه کرده تا پیگیری شود.