علی امیدی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص تصمیم اخیر کره شمالی مبنی بر به تعلیق درآوردن آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای، اظهار کرد: کره شمالی به فنّاوری ساخت بمب و کلاهک هسته‌ای دست یافته است و به فرض اینکه برنامه هسته‌ای خود را تعلیق و یا نابود کند در دراز مدت بر توانایی استراتژیک این کشور تأثیری نمی‌گذارد و فقط ممکن است کمی زمان پس و پیش شود.

 

وی افزود: فعلاً وعده رهبر کره شمالی در حد حرف است تا به نوعی حسن نیت خود را به طرف آمریکایی نشان دهد. کره شمالی اعلام کرده سایتی را که در آن آزمایش هسته‌ای انجام می‌داده است را تعطیل می‌کند، بمب جدید هسته‌ای نمی‌سازد و آزمایش موشکی هم انجام نمی‌دهد. اما مفهوم این سخن این نیست که توانایی موشکی و هسته‌ای خود را از بین ببرد. فعلاً این موضوع مطرح نشده است.

 

این استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه اصفهان، گفت: ظاهراً قرار است رهبران کره شمال و جنوبی با یکدیگر ملاقات کنند و بستر برای دیدار رهبر کره شمالی با رییس جمهور آمریکا فراهم شود. قطعاً طرف آمریکایی خواستار نابودی کامل توانایی هسته‌ای کره شمالی است و آمریکا در خصوص پیشرفت‌های موشکی کره شمالی اما و اگرهایی را مطرح خواهد کرد تا برد این موشک‌ها به خاک آمریکا نرسد.

 

امیدی گفت: در این مذاکرات دو جانبه باید ببینیم که خواسته‌های طرفین چگونه است. اگر خواسته آمریکا یک طرفه باشد و فقط آمریکا از کره شمالی خواسته‌ای داشته باشد و به خواسته‌های کره شمالی تن ندهد مذاکرات به بن‌بست می‌رسد. با این وعده‌های کره شمالی این کشور چیزی را از دست نمی‌دهد و از طرف دیگر ملاقات با رهبر آمریکا برای رهبری کره شمالی پرستیژ  به دنبال خواهد داشت.

 

وی افزود: هم‌اکنون توئیت های ترامپ نسبت به کره شمالی مثبت شده و لحنش نسبت به این کشور تغییر کرده است و یک پیروزی برای کره شمالی محسوب می‌شود، اما نباید قضاوت‌های عجولانه داشته باشیم و باید ببینیم بر روی میز مذاکره چه مواردی مطرح می‌شود آن وقت می‌شود قضاوت کرد.

 

این استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه اصفهان، گفت: سیاست آمریکا سلبی است و به صورت ایجابی امتیاز نمی‌دهد. برای مثال تحریم‌ها را کاهش می‌دهند و این‌گونه نیست که آمریکا از جیب خود هزینه‌ای کند. برای مثال وعده می‌دهد تحریم‌های اولیه و ثانویه را بر می‌دارد و بیشتر هم از جیب کره جنوبی خرج خواهد کرد. قطعاً آمریکا تمام تحریم‌ها علیه کره شمالی را بر نخواهد داشت و فقط این تحریم‌ها را کاهش می‌دهد.

 

امیدی یادآور شد: اگر روند مذاکرات به خوبی پیش برود قطعاً آمریکا چنین روندی را در پیش خواهد گرفت، اما این احساس وجود دارد که مذاکرات آمریکا با کره شمالی به نتیجه نرسد. دلیل اصلی این موضوع که کره شمالی به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای بود بقای رژیم سیاسی خود است. به هر حال کره شمالی رژیم دموکراتیکی ندارد و مانند چین هم نیست که نرخ بالای رشد اقتصادی داشته باشد تا رفاه نسبی برای شهروندان خود ایجاد کند. راز بقای این رژیم داشتن ارتش و پلیس قدرتمند و توانایی بالای هسته‌ای است.

 

وی در همین خصوص افزود: بعید است که کره شمالی دست از برنامه هسته‌ای خود بردارد چون بازی با سرنوشت است. بنابراین فعلاً برای خوش‌بین شدن زود است. اگر انتظار تحول بنیادین در مذاکرات داشته باشیم انتظار متعارفی نیست. رهبری کره شمالی تا الان شمشیر را از رو بسته بود و نباید توقع داشت این شمشیر را تسلیم طرف مقابل کند.

 

این استاد علوم سیاسی، خاطرنشان کرد: در زمان ریاست جمهوری بیل کلینتون در آمریکا توافقاتی با کره شمالی حاصل شده بود و قرار شد آمریکا فناوری هسته‌ای در اختیار کره شمالی بگذارد، اما کره شمالی به طرف ساخت سلاح هسته‌ای نرود. اما دیدیم که در زمان بوشِ پسر این توافق با کره شمالی یک جانبه از سوی آمریکا لغو شد. این چنین خاطرات تلخ در ذهن رهبران کره شمالی وجود دارد و به همین دلیل تمام کارت‌های خود را در اختیار آمریکا نخواهند گذاشت.

به گزارش ایسنا، این اقدام ناگهانی رهبر کره شمالی که در آستانه نشست‌های تاریخی او ابتدا با رئیس‌جمهور کره‌ جنوبی و پس از آن با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا صورت گرفت باعث شگفتی شد.

سئول و واشنگتن از این تصمیم به عنوان یک خبر خوب استقبال کردند.

با این حال وزیر دفاع ژاپن که نگران به حاشیه رفتنش از سوی هم‌پیمانان خود در فرایند خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره است این تصمیم را ناکافی دانست.

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن نیز این اقدام کره شمالی را تحسین کرد اما گفت که این تنها یک گام رو به جلو است.