فرانس پرس گزارش داد، آمریکا سال گذشته میلادی درخواست بانک جهانی در زمینه افزایش ظرفیت وام دهی را رد کرد، اما وزیر خزانه داری ایالات متحده روز شنبه از پیشرفت حاصل شده در این بانک به ویژه در مورد اجرای برنامه تغییر اعطای وام به کشورهای فقیرتر تقدیر کرد.

به موجب این طرح اصلاحی، اختصاص وام براساس درآمد کشورها مورد توجه قرار می گیرد و نرخ جدیدی در مورد بهره وام ها تعریف می شود که براساس آن، کشورهای متمول تر موظف به پرداخت نرخ بالاتر بهره می شوند.

بانک جهانی خواستار افزایش ۱۳ میلیارد دلاری سرمایه خود است. سال ۲۰۱۰ آخرین سالی بود که سرمایه این بانک به مبلغ ۵ میلیارد دلار افزایش یافت.

جیم یونگ کیم رئیس بانک جهانی اعلام کرد که این بانک با کشورهای عضو در مورد تغییرات مورد نیاز مذاکرات مبسوطی داشته است.

وی در عین حال گفت طرح اصلاحی جدید، کشور خاصی را هدف قرار نمی هد. وی افزود: این بانک با افزایش وام دهی به کشورهایی با درآمد پایین تر از سطح متوسط موافقت کرده است.

در همین حال، تصمیم نهایی در مورد این اصلاحات، برعهده سهامداران بانک جهانی گذاشته شده که قرار است امشب این طرح را به رای گذارند.

وزیر اقتصاد فرانسه در مورد موافقت اعضای بانک جهانی با افزایش سرمایه این بانک، ابراز اطمینان کرد. از سویی دولت آمریکا اعلام کرده است که موسسات وام دهی باید کشورهایی همچون چین را که برای تامین مالی رشد و توسعه خود به میزان کافی رشد کرده اند، درجه بندی کنند.