نوذر شفیعی در گفت‌وگو با ایسنا در ارزیابی خود از اظهارات رهبر کره شمالی مبنی بر توقف تمامی آزمایش‌های هسته‌ای و پرتاب موشک‌های بالستیک قاره پیما گفت: آخرین موضع‌گیری که رهبر کره شمالی داشته این است که کره شمالی آمادگی دارد تا برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را به حالت تعلیق در آورد و با این هدف حرکت به سمت رشد و توسعه اقتصادی را در پیش گیرد.

وی با بیان این‌که تعلیق فعالیت‌های موشکی و هسته‌ای و تلاش برای رشد و توسعه اقتصادی از اهداف کره شمالی در بحث هسته‌ای اش است، اظهار کرد: باید در نظر داشت کره شمالی فقط برنامه هسته‌ای خود را تعلیق می‌کند و نه خلع سلاح ، در واقع تاکنون گفته می‌شود کره شمالی به سمت خلع سلاح هسته‌ای حرکت می‌کند اما کنون تعلیق برنامه هسته‌ای در دستور کارش قرار دارد.

این کارشناس مسائل سیاسی همچنین بیان کرد: در این اظهار نظر رهبر کره شمالی اعلام کرده برنامه‌های هسته‌ای کره شمالی تکمیل شده و به این معنی است که کره شمالی فعالیت هسته‌ای خود را تکمیل کرده و به آن درجه از بازدارندگی که لازم بوده رسیده است و بعد از تکمیل پروسه آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی حاضر به مذاکره شده است.

این استاد دانشگاه در ادامه به هدف رشد و توسعه اقتصادی کره شمالی هم اشاره کرد و گفت: کره شمالی تاکنون توانمندی هسته‌ای و موشکی خود را به عنوان ضامن امنیتش مبنا قرار داده است و اکنون به سمت تجهیز منابع خود در  جهت توسعه اقتصادی حرکت می‌کند.

شفیعی تصریح کرد: در واقع ابتدا قدرت نظامی را به عنوان پشتوانه‌ای برای بقای نظام سیاسی‌اش مورد توجه قرار داده اما اکنون که تهدیدات کاهش پیدا کرده به سمت ارتقاء رشد و توسعه اقتصادی حرکت می‌کند.

وی افزود: با برداشتی که از خبر توقف برنامه‌ هسته‌ای کره شمالی می‌شود، نمی‌توانیم نسبت به آینده کره شمالی امیدوار باشیم زیرا به این سادگی‌ نیست که آمریکایی‌ها فقط در حد تعلیق فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی اکتفا کند بلکه آن‌ها به دنبال خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی هستند.

این کارشناس مسائل آسیا همچنین اظهار کرد: بنابراین به این سادگی نیست که کره شمالی به راحتی آزمایش‌های اتمی و موشکی خود را انجام داده باشد و اکنون که فرآیند کار تکمیل شده ادامه آن را تعلیق کند و به سمت توسعه اقتصادی حرکت کند، درواقع به احتمال زیاد آمریکا این فرمول را قبول نخواهد کرد و اگر این فرمول مبنای رفتار کره شمالی باشد، ما شاهد تداوم تنش در شبه جزیره کره خواهیم بود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: هر اندازه تنش‌ها در شبه جزیره کره بالا باشد میزان فشارهایی که آمریکا می‌تواند در خاورمیانه بر ایران وارد کند کمتر خواهد بود و برعکس هر اندازه تنش در شبه جزیره کره فروکش کند این احتمال  که آمریکا بتواند فشارهایی را در خاورمیانه از جمله به ایران افزایش دهد، بیش‌تر خواهد بود.