سال جاری میلادی سلما ایرماک به اتهام &#۳۹;عضویت در گروه های تروریستی مسلح و تبلیغ آن&#۳۹; و عثمان بایدمیر به اتهام &#۳۹;توهین به پلیس امنیت&#۳۹; محکوم شدند که صبح امروز محکومیت آنها از سوی دادگاه استیناف تایید و قطعی شد.

بنا بر اعلام این رسانه، در پی تایید احکام بایدمیر و ایرماک از سوی دادگاه استیناف، نامه رسمی دفتر نخست وزیری مبنی بر لغو حق نمایندگی آنها در صحن علنی مجلس ملی ترکیه خوانده شد و اعضای پارلمان با اکثریت آراء، عثمان بایدمیر نماینده شهر شانلی اورفا و سلما ایرماک نماینده شهر حکاری را از مجلس اخراج و عضویت آنها در پارلمان ترکیه را لغو کردند.

به گزارش ایرنا، بعد از فیگن یوکسک داغ نماینده سابق وان و نورسل آیدوغان نماینده مردم شهر دیاربکر در پارلمان ترکیه، لیلا زانا نماینده شهر آغری، توقبا خزر اوزتورک نماینده وان و فیصل ساری یلدیز نماینده شهر شیرناک، فرهاد انجو نماینده شهر شیرناک، این دو نفر دهمین و یازدهمین نماینده از حزب دموکراتیک خلق ها(ح.د.پ) هستند که از مجلس ترکیه اخراج می شوند و حق نمایندگی آنها لغو و سلب می شود.

ترکیه بعد از کودتای ۲۵ تیرماه سال ۹۵، قانون مصونیت سیاسی نمایندگان مجلس را لغو کرد و پس از آن نمایندگان زیادی به مراجع قضایی احضار شدند ولی نمایندگان حزب کُردی دموکراتیک خلق ها از حضور در مراجع قضایی سر باز زدند.

در پی این امر، صلاح الدین دمیرتاش و فیگن یوکسک داغ رهبران حزب دموکراتیک خلق های ترکیه به همراه ۹ نفر از نمایندگان این حزب همچنان از ۱۴ آبان ماه سال ۹۵ بازداشت شدند و هم اکنون نیز در زندان به سر می برند.

دمیرتاش رهبر حزب دموکراتیک خلق ها(ح.د.پ) و رئیس سومین حزب مجلس ترکیه به ۱۴۲ سال زندان محکوم شده و در زندان ادیرنه در بازداشت است و فیگن یوکسک داغ رهبر شاخه بانوان و نماینده شهر وان این حزب نیز از مجلس ملی ترکیه و حزب متبوعش اخراج شده است و در زندان کوندرای کوجاالی در حبس به سر می برد.

تعداد اعضای حزب دموکراتیک خلق های ترکیه(ح.د.پ) به عنوان سومین حزب بزرگ حاضر در مجلس این کشور در پی سلب عضویت این دو نفر به همراه ۹ عضو دیگر آن، به ۴۸ نفر کاهش یاقته است.