روزنامه "تاگس اشپیگل" نوشت، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان امروز (سه شنبه) در گفتگویی تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه درباره سوریه صحبت کرد. مرکل یک دیدار قریب الوقوع با پوتین را مد نظر قرار داد.

مرکل امروز در برلین اظهار داشت که وی با رئیس جمهور روسیه در این باره توافق کرده است که چنین دیداری در زمانی قابل پیش بینی برگزار شود. اما تاریخ دقیقی برای آن هنوز مشخص نیست.

صدر اعظم آلمان همچنین به اختلافات فراوان در مناسبات با روسیه اشاره کرده و از جمله به سیاست روسیه و اقدام این کشور در قبال اوکراین اشاره کرد. وی همچنین گفت: این اختلاف نظرها همچنین می طلبد که ما در زمان پیش بینی شده مستقیما با هم دیدار و تبادل نظر کنیم.

صدر اعظم آلمان همچنین تاکید کرد که این مسئله مهم است که همواره با روسیه به دنبال مذاکره باشیم. یک تنظیم صلح برای سوریه بدون روسیه ممکن نیست. صدر اعظم آلمان همچنین انتقاد شدیدی به حمایت روسیه از بشار اسد وارد کرد.

دفتر رئیس جمهوری مسکو هم اعلام کرد که پوتین و مرکل گفته‌اند که حمله موشکی اخیر آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه بر خلاف قوانین بین المللی بوده و روند صلح را مختل می کند.

آمریکا، انگلیس و فرانسه روز شنبه حملات موشکی گسترده‌ای به تاسیسات دولتی سوریه که به ادعای آنها برای تولید تسلیحات شیمیایی از آنها استفاده شده را انجام دادند. طی حدود دو ساعت در ساعات اولیه بامداد صبح شنبه، بیش از ۱۰۰ موشک به سمت خاک سوریه شلیک شد که بخش اعظم آنها توسط سامانه پدافند ضدهوایی سوریه، دفع شدند.

صدر اعظم آلمان با وجود اینکه قبل از این حمله موشکی مشارکت برلین در آن را رد کرده بود اما بعد از انجام آن توسط کشورهای آمریکا، انگلیس و فرانسه از آن حمایت کرد.