«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در گفت‌وگو با شبکه انگلیسی «بی. بی. سی» در ارتباط با فروش سامانه‌های «اس ۳۰۰» به سوریه تصریح کرد که بعد از حمله غرب، مسکو تمامی گزینه‌ها برای دفاع از سوریه را مورد بررسی قرار می‌دهد.

پیشتر، وزارت دفاع روسیه اعلام کرده بود که سامانه‌های دفاع هوایی روسیه که در سوریه مستقر شده بود، موفق به رهگیری ۷۱ موشک از ۱۰۳ موشکی شد که آمریکا، فرانسه و انگلیس روز ۱۴ آوریل به خاک سوریه شلیک کردند.

وزیر خارجه روسیه در این خصوص تصریح کرد:‌«چندین سال پیش تصمیم گرفتیم که به درخواست شرکای خود، سامانه‌های اس ۳۰۰ را در اختیار سوریه قرار ندهیم، هم‌اکنون، بعد از این اقدام تهاجمی ظالمانه آمریکا، فرانسه و بریتانیای کبیر، تمامی گزینه‌ها برای تضمین امنیت کشور سوریه را بررسی می‌کنیم».

مصاحبه لاوروف با بی بی سی دو روز بعد از آن صورت گرفت که آمریکا، فرانسه و انگلیس حملات هوایی هماهنگی را با نسبت دادن حمله شیمیایی «دوما» در «غوطه شرقی» به دمشق، به برخی اهداف سوریه انجام دادند.

بنا به گفته وزارت دفاع روسیه، سامانه‌های دفاع هوایی سوریه توانستند ۷۱ از ۱۰۳ موشک پرتاب شده توسط آمریکا و متحدانش را منهدم کنند.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفته است که ارتش سوریه از سامانه‌های دفاع هوایی روسی همچون «اس ۱۲۵»، «اس ۲۰۰» و «باک» و «کوادرات» برای دفع این حمله موشکی استفاده گرفته است.

شنبه هفته گذشته، آمریکا، فرانسه و انگلیس حملاتی را به شماری از اهداف در سوریه به بهانه حمله شیمیایی منتسب به دولت «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه به حومه «دوما» در دمشق انجام دادند.

بنا به گفته وزارت دفاع روسیه، این سه کشور، حدود ۱۰۰ موشک کروز و هوا به زمین شلیک کردند که دفاع هوایی روسیه، اکثر این موشک‌ها را منهدم کرد.

این حمله همان روزی رخ داد که سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی قصد داشت تحقیقاتی را درباره این حمله شیمیایی که غرب مدعی است، دمشق انجام داده است، آغاز کند.

دولت سوریه تمامی این اتهامات را رد کرده است و تصریح کرده است که حمله موشکی ائتلاف آمریکا، انگلیس و فرانسه، «تهاجم وحشیانه» بوده است.