سید عباس صالحی روز دوشنبه برای دیدار و ملاقات های مختلف با مقامات سیاسی، فرهنگی، هنری و علمای دینی عراق به همراه یک هیات از معاونین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عازم این کشور شد.

دیدار با فعالان و نخبگان فرهنگی و هنری عراق، زیارت حرمین امامین جوادین (ع)، از جمله برنامه های صالحی در نخستین روز از سفرش به این کشور است.

براساس اعلام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بازدید از موزه هنرهای معاصر وزارت فرهنگ عراق، دیدار با وزیر فرهنگ و گردشگری عراق، حضور در نشست خبری، دیدار با معاون اول رییس جمهور عراق، دیدار با رییس شبکه العراقیه از دیگر برنامه های وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی در دومین روز از سفر او به عراق خواهد بود.

به گزارش ایرنا، سیدعباس صالحی با کسب رای اعتماد از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، به عنوان سیزدهمین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با کسب ۲۴۲ رای موافق، ۲۵ رای مخالف و ۲۱ رای ممتنع به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سکانداری این وزارتخانه معرفی شد.

وی در راستای اعلام برنامه ها و رویکردهای خود در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تاکید بر تقویت دیپلماسی فرهنگی در واقع با این سفر به عراق در مقام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نخستین سفر رسمی خارجی خود را کلید زد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی علاوه بر تاکید بر گسترش دیپلماسی فرهنگی، در سخنان خود همواره بر تلاش بر تقویت دیپلماسی شیعه با مردم عراق و توجه بر این مهم نیز تاکید داشته است.

صالحی همچنین به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دوازدهم به منظور عملی کردن برنامه ها و وعده های ارائه شده خود به مجلس شورای اسلامی برای برقراری عدالت فرهنگی، از ابتدای ورود خود به این وزارتخانه سفرهای مختلفی به استانها و شهرستان های ایران داشته است.