اتحادیه اروپا در بیانیه ای اعلام کرد وزیران خارجه اروپایی در نشست امروز شورای امور خارجی (FAC) در لوکزامبورگ آخرین تحولات سوریه در پی &#۳۹;حملات آمریکا، فرانسه و انگلیس به تاسیسات سلاحهای شیمیایی&#۳۹; را بررسی کردند. 

وزیران خارجه اروپایی طی بیانیه ای اعلام کردند: تاکید می کنیم که از تحرک ایجاد شده کنونی باید برای احیای فرایند یافتن راه حل سیاسی برای مناقشه سوریه استفاده شود. سوریه از سال گذشته با حمایت متحدانش عملیات نظامی را تشدید کرده است. اتحادیه اروپا همه حملات عمدی و کور علیه جمعیتهای غیرنظامی را به شدت محکوم می کند.

این بیانیه می افزاید: اتحادیه اروپا از حملات سوریه با حمایت روسیه به غوطه شرقی که موجب ویرانی این منطقه شده متاسف است و خواستار توقف فوری حملات هوایی بخصوص در ادلب و جنوب سوریه است. اتحادیه اروپا از همه طرفها بخصوص دولت سوریه و متحدانش می خواهد که آتش بس را اجرا کنند تا دسترسی های انسانی مطابق قطعنامه ۲۴۰۱ شورای امنیت سازمان ملل فراهم شود. 

وزیران خارجه اروپایی همچنین در ادامه این بیانیه با اشاره به اینکه عملیات نظامی ترکیه در شمال غربی سوریه اوضاع را پیچیده تر کرده است، افزودند: در این ارتباط اتحادیه اروپا از نقض های مکرر مناطق موسوم به &#۳۹;مناطق تنش زدایی&#۳۹; ابراز تاسف می کند و از تضمین کنندگان (مذاکرات) &#۳۹;آستانه&#۳۹; - روسیه ، ایران و ترکیه - می خواهد که توقف خصومتها و دسترسی های انسانی کامل و بدون مانع در سرتاسر سوریه را تضمین کنند و به تعهدات خود در زمینه رسیدن به یک آتش بس سراسری در سوریه و برداشته شدن محاصره ها، عمل کنند. 

وزیران خارجه اروپایی با بیان اینکه هرگونه راه حل پایدار برای مناقشه سوریه نیازمند گذار سیاسی مطابق قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت و بیانیه ۲۰۱۲ ژنو است، می افزایند: اتحادیه اروپا به حمایت خود از مشارکت سازنده مخالفان سیاسی سوری در فرایند ژنو ادامه می دهد.