راشاتودی گزارش داد، فرانک والتر اشتاینمایر، رئیس‌جمهور آلمان در اظهاراتی گفت: حملات هوایی تحت رهبری آمریکا در نخستین ساعات روز شنبه به سوریه "ریسک رویارویی مستقیم" آمریکا و قوای روسیه در میدان جنگ سوریه را افزایش داد.

اشتاینمایر در مصاحبه‌ای با روزنامه بیلد گفت: ما وارد مرحله بعدی تشدید تنش در روابط روسیه و آمریکا شده‌ایم. صرف نظر از ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه ما نمی‌توانیم تمامیت این کشور اعم از مردم آن را به عنوان دشمن اعلام کنیم. تاریخ ما چیزی غیر از این را می‌گوید و مسائل بسیار مهم خیلی زیادی وجود دارد.

رئیس‌جمهور آلمان همچنین مناقشه مربوط به مسمومیت سرگئی اسکریپال، مامور اطلاعاتی سابق روسیه در انگلیس را یک "حادثه خیلی جدی" توصیف کرد.

او گفت: انزجار فزاینده میان روسیه و غرب باید موجب نگرانی ما شود؛ چراکه تبعاتی دارد که خیلی فراتر از این مورد خواهد بود. عملا دیگر هیچ پایه و اساسی برای اعتماد وجود ندارد.

اشتاینمایر درباره جنگ در سوریه گفت: آنچه که خیلی مهم است این است که سیاست‌های خرد امتیازگیری جلوی یک راه حل واقعی را می‌گیرد و دور شدن غرب و روسیه از یکدیگر یک چالش واقعی برای سیاست مسئولانه است. البته شما نمی‌توانید بدون همسایگان منطقه‌ای در پایان به راه حلی دست پیدا کنید اما ابتدای این روند با اقدام آمریکا و روسیه شروع می‌شود و پوتین و ترامپ به جهان بدهکارند تا این گام اول را بردارند.

این در حالی است که هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان در مواضعی مغایر با این اظهارنظرهای اشتاینمایر از روسیه به خاطر آنچه که او "فرض گرفتن دست داشتن مسکو در حمله سایبری دسامبر گذشته به وزارت خارجه" آلمان خواند، انتقاد کرد.