فرانس ۲۴ گزارش داد، دولت ترامپ مدعی است که در زمینه بهبود تراز تجاری با دیگر کشورها نظیر چین  نسبت به دوره باراک اوباما  دو برابر بیشتر تلاش است. 

اما نگاه نزدیک‌تر به آمارهای تجاری آمریکا می‌بینیم که دولت ترامپ در این زمینه به تعبیری تنها "پارس" کرده اما گاز نگرفته است. این بدین معنا است که به نظر می‌رسد تلاش‌های دولت جدید آمریکا برای مبارزه با دامپینگ و ارائه یارانه‌های غیرقانونی توسط دولت‌ها برای کالاهای صادراتی به آمریکا که آمریکایی‌ها مدعی هستند به تولید داخل این کشور آسیب می‌زند، می‌لنگد.

ترامپ در زمان مبارزات انتخاباتی در این زمینه قول‌های زیادی داده بود که به اکثر آنها عمل نکرده است وی که پیش‌تر مدعی بود در صورت پیروزی در انتخابات، آمریکا را از بسیاری توافقات تجاری با دیگر کشورها خارج خواهد کرد نه تنها این اقدام را تا حدود زیادی انجام نداده بلکه طی روزهای گذشته از احتمال بازگشت آمریکا به قرارداد تجارت آزاد ترانس پسفیک سخن گفته است. ترامپ در روزهای نخست به کاخ سفید آمریکا را از این قرارداد تجاری خارج کرده بود.

دولت ترامپ همچنین بزرگترین شرکای تجاری آمریکا را از قانون اعمال تعرفه‌های وارداتی که اخیرا اجرایی شده است مستثنی کرده و حتی هنوز تعرفه‌های وارداتی برای کالاهای چینی را به صورت گسترده اجرایی نکرده است. از سال گذشته تاکنون دولت آمریکا بارها از برنامه خود برای اعمال تعرفه وارداتی برای برخی کالاهای وارداتی صنعتی،‌تولیدی و کشاورزی خبر داده است. هدف از این اقدام حمایت از تولید داخل آمریکا و مقابله با دامپینگ قیمتی در بازار آمریکا است که به تولید داخلی این کشور آسیب می‌زند.

آمریکا قصد دارد از زیتون اسپانیا گرفته تا سوخت‌های زیستی آرژانتین و گونی‌های نخی ویتنام را مشمول تعرفه وارداتی کند. این کشور همچنین قصد دارد واردات انواع مختلف فولاد و آلومینیوم از اروپا،‌اسیا و افریقا را نیز مشمول تعرفه گمرکی وارداتی کند. این کشور همچنین قصد دارد حتی برای واردات رزین پلی‌اتیلن ترفتالات از پاکستان و سولفات آمونیوم از چین نیز تعرفه در نظر بگیرد.

دولت ترامپ مدعی است همه این کالاها باید مشمول قانون اعمال تعرفه گمرکی شود تا بتوان از تولید داخل آمریکا حمایت کرد.

ویلبر راس وزیر بازرگانی آمریکا ماه گذشته میلادی طی سخنرانی در کنگره این کشور گفت: اقدامات دولت جدید آمریکا در اعمال تعرفه گمرکی و مقابله با دامپینگ بسیار بیشتر از دولت قبل است.

راس مدعی است تعداد مواردی که در دولت جدید در زمینه مقابله با دامپینگ و اعمال تعرفه ۷۰ تا ۸۰ درصد بیشتر از دولت اوباما است.

لازم به ذکر است که کمیسیون تجارت بین‌الملل آمریکا متشکل از نمایندگان هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه این دو کشور در کنگره می‌تواند اجرای هرگونه اقدام در راستای اعمال تعرفه گمرکی و مبارزه با دامپینگ را در آمریکا متوقف کند.

دولت ترامپ همچنین در روزهای نخست شروع به کار آمریکا را از قرارداد تجارت آزاد آمریکا شمالی موسوم به نفتا خارج کرد اما اخیرا زمزمه‌هایی در رابطه با بازگشت غریب‌الوقوع آمریکا به این قرارداد تجاری به گوش می‌رسد.