برخی منابع در گفتگو با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط فاش کردند، سامح نبیل، مسئول پرونده فلسطین در دستگاه اطلاعات مصر که روز شنبه به نوار غزه سفر کرده بود، حامل پیام مهمی برای جنبش حماس در ارتباط با پرونده آشتی و درخواست‌های تشکیلات خودگردان برای تحویل کامل نوار غزه به دولت وفاق ملی از سوی عباس کامل، رئیس دستگاه اطلاعات مصر بود.

این منابع گفتند: مصر به جنبش حماس ابلاغ کرده که می‌خواهد تلاش‌ها برای برقراری صلح را مطابق با توافقنامه قاهره در اکتبر گذشته ازسربگیرد.

منابع یادشده افزودند: رهبری مصر به دنبال موفقیت پرونده آشتی، فراهم شدن امکان برای دولت وفاق ملی جهت انجام ماموریتش به شکل کامل و تلاش در زمینه سایر پرونده‌ها است.

آنها در ادامه اظهار داشتند: در حال حاضر تلاش‌های مصر بر برقراری دوباره ارتباطات میان دو جنبش حماس و فتح و تلاش برای برگزاری دیداری میان دو طرف در آینده نزدیک در قاهره متمرکز است. البته این هدف با توجه به شروطی که جنبش فتح تعیین کرده، کمی پیچیده است.

برخی منابع دیگر احتمال دادند که محتوای پیام سامح نبیل برای جنبش حماس در ارتباط با تشکیلات خودگردان تلاش‌ برای دستیابی به راه‌حلی برای ازسرگیری روند آشتی، مشکلات مربوط به راهپیمایی بازگشت در نزدیکی مرزها و لزوم حفاظت از وضعیت امنیتی در سایه تنش‌ها در منطقه است.

این منابع افزودند: هیاتی از جنبش حماس احتمالا به زودی به قاهره سفر خواهد کرد و این سفر در صورتی که انجام شود، با دعوت رسمی دستگاه اطلاعات مصر خواهد بود.