«آرنه لیتس» نماینده آلمانی سوسیال دمکرات پارلمان اروپا در گفتگو با رادیو آلمان درباره اعلام آمادگی کشورهای فرانسه و انگلیس برای مشارکت با آمریکا در حمله نظامی احتمالی علیه سوریه اظهار داشت: به عقیده من روسیه باید دست از سماجت خود برای حمایت از سوریه بردارد!

 

وی درباره پیشنهاد آمریکا مبنی بر مشارکت اروپا در این اقدام گفت: واشنگتن تاکنون با کشورهای انگلیس و فرانسه در این باره گفتگوهایی را انجام داده و اعلام آمادگی آنها را دریافت کرده است. باید در این روزها منتظر ماند تا ببینیم روند تصمیم گیری درباره حمله نظامی علیه سوریه چگونه پیش می رود، در این صورت اروپا بهتر می تواند درباره سیاست های خود سخن به میان آورد. 

 

نماینده پارلمان اروپا با اشاره به نشست روز دوشنبه وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا تاکید کرد: «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکنون نسبت به این رویداد احتمالی واکنشی نشان نداده است، انتظار می رود که وی پس از این نشست موضع اروپا را اعلام کند. 

 

وی افزوده بود که در حال حاضر با مواردی در این رابطه مواجه هستیم: از سویی سخنان اخیر «استفان دی میستورا» نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه مبنی بر لزوم «تحقیقات مستقل» پیرامون حمله شیمیایی ادعایی در سوریه شد، از سویی دیگر حمایت برخی کشورها مانند ایران و روسیه از سوریه. ما پیش از آنکه تابع مواضعی مانند مواضع روسیه باشیم متعلق به اتحادیه اروپایی هستیم و مواضع خاص خود را خواهیم داشت.