بی‌بی‌سی سریال «مک‌ مافیا» را به روسیه فروخت. نکته‌ای در این معامله جلب توجه می‌کند این است که مقامات روس پس از پخش سریال در بریتانیا به انتقاد از آن پرداخته بودند و حال در بی‌بی‌سی در اوج بحران روابط میان دو کشور سریال را به یک شبکه روس فروخته است.

سریال «مک مافیا»‌ داستان مافیایی روس را روایت می‌کند و پیش از این در آمریکا و بریتانیا پخش شده است و با معامله اخیر بی‌بی‌سی در آینده در روسیه نیز پخش خواهد شد. جیمز نورتون در «مک مافیا» نقش اصلی را بازی می‌کند و آمازون حق پخش آنلاین آن را در اختیار دارد.

هنگامی که سریال در بریتانیا پخش شد، سفارت روسیه در لندن واکنش نشان داد و در توییتر نوشت: «این سریال کلیشه‌ای قدیمی را تبلیغ می‌کند که در آن بریتانیا را همچون زمین بازی گنگسترهای روس نشان می‌دهند.» از آن زمان تا کنون روابط دو کشور روز به روز تیره‌تر شده است و در آخرین بحران ماجرای مسموم کردن جاسوس سابق روس در بریتانیا پیش آمد و روابط دو کشور را بیش از پیش تیره کرد.

«مک مافیا» با اقتباس از کتابی غیرداستانی نوشته میشا گلنی ساخته شده است. در این کتاب داستان الکس گودمن روایت می‌شود که پسرخوانده یک خانواده تبعیدی روس با پیشینه مافیایی است. او در تمام زندگی تلاش می‌کند تا از زیر سایه گذشته تبهکارانه خانواده بیرون بیاید.

حسین امینی فیلمنامه‌نویس و کارگردان ایرانی تبار و جیمز واتکینز سازندگان این سریال هستند.